Szukaj

Piękna po ciąży

Podziel się
Komentarze0

Czas oczekiwania na dziecko to dla wielu kobiet jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Tymczasem gdy ciąża dodaje uroku, poród i macierzyństwo często nie pozostają bez wpływu na wygląd kobiecego ciała.

Piękna po ciąży

Młode matki często mają problem z utrzymującą się nadwagą, rozstępami, nadmiarem skóry na brzuchu czy ze zmieniającym się kształtem piersi.

Jak odzyskać utracone piękno?

Wiele kobiet decyduje się na zmianę sposobu odżywiania, wykupuje karnet na siłownię lub zaczyna stosować specjalne kremy korygujące sylwetkę. Gdy podjęte działania nie przynoszą rezultatów zaczynają się problemy
z samoakceptacją. Kobiety po urodzeniu dziecka i zakończeniu karmienia bardzo często czują się nieatrakcyjnie. Poród i macierzyństwo to okres bardzo silnych emocji, do tego dochodzą zmiany w ciele. Chciałyby wyglądać jak kiedyś i nie akceptują tych zmian. Obniżona samoocena może negatywnie wpływać na ich relacje z partnerem
i rozwój zawodowy. Gdy tradycyjne metody zawodzą, a problem wyglądu odbiera chęć do życia, rozwiązaniem może okazać się operacja z zakresu chirurgii plastycznej.

(Chirurgiczne) Modelowanie ciała

Młode mamy najczęściej mają problem ze zmianami pociążowymi w okolicach brzucha.

Gwałtowna utrata wagi po ciąży nierzadko pozostawia nadmiar obwisłej skóry, która nie może ulec obkurczeniu. Skóra jest najczęściej naciągnięta i pomarszczona – mówi dr n. med. Piotr Osuch, chirurg plastyk ze Szpitala Medicover.

Zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej usuwającym ten problem jest plastyka powłok brzucha.

Jest to duża operacja, trwająca od 2 do 4 godzin, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu nierzadko wytwarza się nowy pępek, napina mięśnie i poprawia talię. Innymi okolicami, które mogą być operowane

w podobny sposób są uda, ramiona, piersi, plecy, pośladki
– dodaje dr n. med. Piotr Osuch.

W zależności od ilości koniecznych do usunięcia tkanek, po operacji pozostanie w dole brzucha poprzeczna blizna,
lub z dodatkową pionową blizną po środku (odwrócona litera T). Dla uzyskania lepszego efektu zabiegu należy stosować odpowiednią dietę, rehabilitację i masaże.  Bardzo dobre wyniki daje endermologia, która poprawia elastyczności skóry i ostatecznie doprowadza do jej wygładzenia.

Do pełnej aktywności życiowej pacjenci wracają zazwyczaj po upływie 2 – 3 tygodni. Pacjent powinien spodziewać się siniaków i obrzęków przez pierwsze 48 – 72 godziny po zabiegu – wyjaśnia dr n. med. Piotr Osuch chirurg plastyk ze Szpitala Medicover.


W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej tzw. liposukcji dla uzyskania lepszego efektu.

Liposukcja polega na rozbiciu i usunięciu zbędnych zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej. Zabieg nie ma na celu redukcji masy ciała, tylko poprawienia jego kształtów – mówi dr n. med. Piotr Osuch.

Późne macierzyństwo to również wyzwanie dla kobiecych piersi. Im kobieta dojrzalsza tym jej skóra jest mniej sprężysta, a tkanki słabiej się obkurczają, jest to spowodowane zmianami w strukturze kolagenu. Po zakończeniu karmienia dziecka piersi bardzo często opadają, tracą swój młodzieńczy kształt i jędrność. 

Chirurgia plastyczna pozwala na modelowanie kształtu piersi, korekcję obwisłości, a nawet położenia i wielkości brodawek. Niektóre pacjentki chcą przywrócić swoim piersiom młodzieńczy wygląd, inne przy tej okazji decydują się na ich powiększenie – wyjaśnia dr n. med. Piotr Osuch.

Ostateczny kształt piersi po zabiegu widoczny jest po około 3 miesiącach, a efekt utrzymuje się przez kilka-kilkanaście lat, a jego trwałość uzależniona jest od wieku pacjentki, elastyczności skóry, czy zmiany ciężaru ciała.

Polki przełamują tabu

Coraz częściej i chętniej Polki korzystają z chirurgii plastycznej. Do niedawna jeszcze był to temat,
o którym chętniej rozmawiało się na spotkaniach z przyjaciółmi, niż wcielało w życie.

– Operacje plastyczne przestają być tematem tabu, ponieważ Polki są coraz bardziej niezależne, odnoszą sukcesy zawodowe, czują się silne. Chcą być piękne dla siebie i dla własnego samopoczucia – podkreśla dr n. med. Piotr Osuch chirurg plastyk ze Szpitala Medicover.

W Polsce nie ma jeszcze ujednoliconego rejestru zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, ale według globalnego badania ISAPS1 liposukcja stanowi 18,8% wszystkich zabiegów chirurgicznych, zabieg powiększenia piersi wykonywany jest w 17%, korekta powiek (podniesienie górnej i dolnej powieki) – 13,5%, rhinoplastyka (plastyka nosa) – 9,4% oraz abdominoplastyka (plastyka powłok brzusznych) – 7,3%.


***

Link do strony Medicover www.medicover.pl/szpital

Komentarze do: Piękna po ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz