Szukaj

Pewne prace ojców powiązanie z wyższym ryzykiem wad wrodzonych

Podziel się
Komentarze0

Badania powiązały pewne zawody z wyższym ryzykiem wad wrodzonych u potomstwa. Teraz naukowcy przyglądają się razem różnym rodzajom ułomności i zawodom, by zgromadzić jak największą ilość informacji. Swoje wnioski naukowcy opierają na danych pochodzących z badania US National Birth Defects Prevention Study, które skupia się na szeregu potencjalnych czynników ryzyka głównych wad rozwojowych.Naukowcy uzyskali historię pracy około 1000 ojców, którzy mieli dziecko urodzone między 1997 a 2004, z jedną lub więcej wadami okołopłodowymi. Ponad 4 000 ojców, których dzieci nie miały żadnych wad wrodzonych, przepytali przez telefon.

Badania te obejmowały także martwe noworodki, poronienia, jak również żywe urodzenia.   

Wykonywane  zawody zostały sklasyfikowane w 63 grupach. Klasyfikacja zawodów została zawężona do trzech miesięcy przed poczęciem i pierwszego miesiąca ciąży.

Uważano, że był to kluczowy okres na podatność na uszkodzenia przekazane w spermie ojca. Do analizy badacze użyli szczególnych metod matematycznych (np. analiza Bayesiana).  

Większość (90%) ojców miało jedną pracę podczas tych czterech miesięcy. Najliczniej, badani pracowali w administracji/zarządzaniu, handlu, branży budowlanej.


Analiza pokazała, że prawie co trzeci rodzaj wykonywanej pracy nie był związany z jakimkolwiek występowaniem wad wrodzonych. Obejmowało to architektów, projektantów, pracowników służby zdrowia, dentystów, strażaków, rybaków, mechaników samochodowych, artystów, kamieniarzy, malarzy, kierowców, inżynierów, żołnierzy.

Ale pewne rodzaje wykonywanych zawodów zdawały się być powiązane ze zwiększonym ryzykiem występowania u dzieci wad wrodzonych w trzech i więcej kategoriach.

Te obejmowały: matematyków, fizyków, informatyków, fotografów, architektów krajobrazu, fryzjerów, charakteryzatorów, pracowników administracyjnych i biurowych, pracowników tartaku, mających pracę związaną ze stycznością z benzyną, pracujących w przemyśle chemicznym i drukarskim, kierowców i obsługujących koparki i żurawie.

Zawody powiązane ze specyficznymi wadami obejmowały artystów (usta, oczy i uszy, brzuch, kończyny, serce); fotografów (katarakta, jaskra, niewystarczająca tkanka oczna); kierowców (brak albo niewystarczająca tkanka oczna, jaskra); architeków krajobrazu (jelitowe anomalie).  

Autorzy nie rozpatrywali poszczególnej ekspozycji na działanie substancji chemicznych bądź innych potencjalnych niebezpieczeństw. Dodają jeszcze, że te wyniki znajdują odzwierciedlenie w innych badaniach nad rolą ojców w uszkodzeniach pojawiających się u płodu.

Informacje te mogą pomóc w dalszych pracach nad szkodliwością wykonywanego zawodu i jego związku z wadami u noworodków.

Komentarze do: Pewne prace ojców powiązanie z wyższym ryzykiem wad wrodzonych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz