Szukaj

Palenie w czasie ciąży jest przyczyną astmy i chrapania u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Palenie papierosów przez kobiety w czasie ciąży lub nawet po porodzie wywołuje u dzieci astmę i chrapanie. Epidemiologiczne dowody wskazują na to, że palenie papierosów przez kobietę ciężarną zwiększa ryzyko dziecięcego chrapania i astmy, jednak na podstawie wcześniejszych badań nie potrafiliśmy odróżnić efektów prenatalnej i pourodzeniowej ekspozycji takiego palenia, powiedział doktor medycyny Neuman z Institute of Environmental Medicine w Karolinska Institutet w Sztokholmie, w Szwecji.Nasze badania zgromadziły analizy na temat ponad 21 000 dzieci, w tym 735 dzieci, które miały kontakt z dymem papierosowym tylko w czasie życia płodowego. Dzieci te były bardziej podatne na astmę i chrapanie w wieku przedszkolnym, wyjaśnia jeszcze szwedzki naukowiec.

Ponadto prawdopodobieństwo rozwoju tych dolegliwości zwiększało się, gdy kobieta paliła podczas pierwszego trymestru ciąży.

Zobacz również:Badania wskazują, że szkodliwy wpływ palenia na układ oddechowy płodu zaczyna się bardzo wcześnie, możliwe, że nawet jeszcze zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, powiedział doktor Neuman.

Nasza obszerna analiza potwierdza, że palenie kobiet podczas ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymestru, zwiększa ryzyko pojawienia się u ich dzieci w wieku przedszkolnym takich dolegliwości jak astma czy chrapanie, podsumowuje dr Neuman.

Nastolatki i młode kobiety powinny rozważyć rzucenie palenie papierosów przed ewentualnym zajściem w ciążę, doradza specjalista.

Komentarze do: Palenie w czasie ciąży jest przyczyną astmy i chrapania u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz