Szukaj

Palenie w czasie ciąży jest przyczyną astmy i chrapania u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Palenie papierosów przez kobiety w czasie ciąży lub nawet po porodzie wywołuje u dzieci astmę i chrapanie. Epidemiologiczne dowody wskazują na to, że palenie papierosów przez kobietę ciężarną zwiększa ryzyko dziecięcego chrapania i astmy, jednak na podstawie wcześniejszych badań nie potrafiliśmy odróżnić efektów prenatalnej i pourodzeniowej ekspozycji takiego palenia, powiedział doktor medycyny Neuman z Institute of Environmental Medicine w Karolinska Institutet w Sztokholmie, w Szwecji.Nasze badania zgromadziły analizy na temat ponad 21 000 dzieci, w tym 735 dzieci, które miały kontakt z dymem papierosowym tylko w czasie życia płodowego. Dzieci te były bardziej podatne na astmę i chrapanie w wieku przedszkolnym, wyjaśnia jeszcze szwedzki naukowiec.

Ponadto prawdopodobieństwo rozwoju tych dolegliwości zwiększało się, gdy kobieta paliła podczas pierwszego trymestru ciąży.


Badania wskazują, że szkodliwy wpływ palenia na układ oddechowy płodu zaczyna się bardzo wcześnie, możliwe, że nawet jeszcze zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, powiedział doktor Neuman.

Nasza obszerna analiza potwierdza, że palenie kobiet podczas ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymestru, zwiększa ryzyko pojawienia się u ich dzieci w wieku przedszkolnym takich dolegliwości jak astma czy chrapanie, podsumowuje dr Neuman.

Nastolatki i młode kobiety powinny rozważyć rzucenie palenie papierosów przed ewentualnym zajściem w ciążę, doradza specjalista.

Komentarze do: Palenie w czasie ciąży jest przyczyną astmy i chrapania u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz