Szukaj

Otyłość i niedowaga przyczyną zagrożeń w okresie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Otyłe kobiety narażone są na ryzyko komplikacji w czasie ciąży i porodu co może wpłynąć również na przyszłe zdrowie dziecka. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone na 3000 kobiet, a także ujawniają, że niedowaga może powodować podobne problemy.Naukowcy z University Hospital Virgen de las Nieves wyodrębnili komplikacje w czasie ciąży, których przyczyną była otyłość, a wyniki porównali z wynikami kobiet z niedowagą, aby potwierdzić, że skrajna szczupłość też niesie ze sobą ryzyko.

W okresie ciąży otyłość może powodować nadciśnienie, cukrzycę ciążową, przedwczesny poród oraz makrosomię płodu. Niemniej jednak, wciąż jest niewiele danych na temat związku między niedowagą a powikłaniami okołoporodowymi - mówi Sebastian Manzanares, pierwszy autor badania

Badanie, które zostało opublikowane w The Journal of Medicine objęło 3016 ciężarnych kobiet, 168 (5,5%) z niedowagą, 2597 (86,1%) o normalnej wadze oraz 251 (8,3%) z nadwagą.


Wyniki pokazują, że kobiety chorobliwie otyłe mają wyższe ryzyko zakażenia paciorkowcami grupy B, nadciśnienia i cukrzycy. Nadwaga często związana jest również z indukcją porodu i koniecznością cesarskiego cięcia. Powszechna jest także makrosomia płodu oraz kwasica.

Ponadto, matki cierpiące na niedowage są bardziej podatne na małowodzie (stan, w którym ilość płynu owodniowego jest za mała) oraz urodzenie noworodka z niedowagą. Częstość występowania kobiet, u których konieczne było wzniecenie porodu lub jego opóźnienie nie różniła się od siebie w poszczególnych kategoriach wagowych.

Chorobliwa nadwaga matek może być odpowiedzialna za wyższą śmiertelność okołoporodową. Z tego powodu w przypadku rozpoznania należy informować kobiety o konieczności utraty wagi oraz jak rozpoznać wczesne sygnały ostrzegawcze możliwych powikłań - podkreśla Manzanares

Kolejne badania udawadniają, że noworodki otyłych matek są grubsze. Co więcej ryzyko makrosomii w tej grupie jest 2-3 razy większe w porównaniu z kobietami o prawidłowej masie ciała.

Wyniki te uzasadniają konieczność dokonania oceny stanu matki przed ciążą, co może być przekonującym argumantem za zmianą wagi - ocenia Sebastian Manzanares

Komentarze do: Otyłość i niedowaga przyczyną zagrożeń w okresie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz