Szukaj

Otyłość ciężarnej związana z większym ryzykiem wcześniactwa?

Podziel się
Komentarze0

Otyłe kobiety ciężarne częściej rodzą przedwcześnie, informują naukowcy ze Szwecji, którzy odkryli także, że powiązanie jest najsilniejsze dla wcześniaków urodzonych między 22 a 27 tygodniem ciąży. Dr Muktar Aliyu z Vanderbilt University School of Medicine w Nashville w USA, niezwiązany z badaniem, przypomina kobietom planującym ciążę o utrzymywaniu zdrowej wagi przed nią oraz w jej trakcie, przede wszystkim dla własnego zdrowia.Dr Sven Cnattungius z Karolinska Institute w Sztokholmie przeanalizował szwedzką bazę danych na temat 1 600 000 ciężarnych kobiet i noworodków, które przyszły na świat w latach 1992 – 2010. 5% z tych noworodków było wcześniakami (między 32 a 36 tygodniem).

Naukowcy odkryli, że jeżeli wskaźnik BMI danej ciężarnej kobiety rósł ponad normę, wzrastało także prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Tylko 0,17% kobiet o normalnej wadze w badaniu urodziło przedwcześnie. Proporcje te wzrosły do 0,21% pośród otyłych oraz powyżej 0,52% pośród ekstremalnie otyłych kobiet (BMI powyżej 40).


Wraz ze wzrostem wagi wzrastało także prawdopodobieństwo medycznie wywołanego porodu na każdym etapie ciąży.

Dr Sven Cnattungius: - To wszystko było powiązane mniej lub bardziej ze wzrostem ryzyka powikłań ciążowych wynikających z otyłości ciężarnej. Stan przedrzucawkowy był na pierwszym miejscu.

Stan przedrzucawkowy to sytuacja, kiedy u kobiety ciężarnej pojawia się wysokie ciśnienie krwi i białko w moczu. Wymaga to wywołania natychmiastowego porodu, w celu ratowania jej życia.

Dr Cnattungius dodaje: - Zaobserwowaliśmy także, że u kobiet z nadwagą i otyłych istniało także większe prawdopodobieństwo spontanicznego przedwczesnego porodu. Być może wynika to z tego, że otyłość wiąże się z większymi proporcjami zapalenia i niektórych protein, które sprawiają, że cięższe kobiety są bardziej podatne na infekcje.

Badanie opisano w Journal of the American Medical Association.

Komentarze do: Otyłość ciężarnej związana z większym ryzykiem wcześniactwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz