Szukaj

Niska masa noworodka może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, choroby nerek i cukrzycę

Podziel się
Komentarze0

Niedowaga noworodka może mieć inne konsekwencje poza tymi krótkoterminowymi, mówi raport naukowy opublikowany w październikowym wydaniu The FASEB Journal. Raport ukazuje, że szczury o niskiej masie ciała w trakcie narodzin mają zwiększone ryzyko długoterminowe rozwinięcia choroby układu krążenia, choroby nerek oraz cukrzycy.Ponadto, starsze samice znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju wysokiego ciśnienia krwi przed i podczas ciąży, co z kolei może ograniczyć wzrost płodu w macicy, narażając potomka na niską masę ciała.

"Zapewnienie odpowiedniego wzrostu płodu pomoże zminimalizować ryzyko chorób układu krążenia u ludzi, kiedy wkroczą w wiek dorosłości," twierdzi dr Mary E. Wlodek, badaczka zaangażowana w pracę Katedry fizjologii na University of Melbourne w Victorii w Australii. "Dogłębne rozważania dotycząc rezultatów późnego zajścia w ciążę mogą pomóc zapewnić optymalny start w życie."

Wlodek i inni użyli szczurów-samic, które urodziły się małe i porównali je do szczurzyc o normalnej wadze. Szczury te miały do 12 miesięcy, kiedy zaszły w ciążę.


Naukowcy przeprowadzili wiele pomiarów dotyczących zdrowia, przed i podczas ciąży, włączając  w to ciśnienie krwi, funkcjonowanie nerek i testy na cukrzycę.

Badacze porównali również starsze szczurzyce w ciąży do grupy młodszych samic w ciąży, aby ustalić, czy szczurzyce w starszym wieku mają więcej problemów, które mają wpływ na wzrost i rozwój młodych szczurów.

Rezultaty ukazały, że bez względu na masę samic podczas porodu, starsze szczurzyce były mniej zdolne do zajścia w ciążę. Kiedy już zaszły w ciążę, zmienił się poziom cukru w ich krwi, a sama ciąża miała mniejsze szanse na donoszenie jej do końca. Kiedy szczurzęta przyszły na świat, były one mniejsze lub lżejsze.

"Raport ten pokazuje znaczenie optymalnej wagi, poczynając już od dnia narodzin," twierdzi dr Gerald Weissmann, główny wydawca The FASEB Journal. "Jeśli jesteś zbyt duży, dotyczy cię zwiększone ryzyko długoterminowych problemów zdrowotnych, według wielu badań. Obecnie widzimy, że jeśli urodzimy się zbyt mali, długoterminowe problemy zdrowotne również mogą się pojawić."

Komentarze do: Niska masa noworodka może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, choroby nerek i cukrzycę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz