Szukaj

Nadmiar jodu w trakcie ciąży skutkuje niedoczynnością tarczycy u dziecka

Podziel się
Komentarze1

Wrodzona niedoczynność tarczycy to niedostatek hormonów tarczycy, który nieleczony prowadzi do upośledzenia układu nerwowego i funkcji poznawczych u noworodka. Jeśli w trakcie ciąży kobieta przyjmuje zbyt dużą dawkę jodu, istnieje ryzyko, że jej dziecko urodzi się chore.Dla ciężarnych kobiet WHO zaleca dzienną dawkę jodu nie przekraczającą 200 -300 µg. Taka ilość daje pewność, że płód będzie produkował odpowiednią ilość hormonów tarczycy, a jegu funkcję poznawcze i neurologiczne będą się rozwijać normalnie.

Amerykański Instytut Medycyny uważa, że nawet 1,100 µg to ciągle bezpieczna dzienna dawka jodu.

Kara Connelly i jej koledzy z Oregon Health & Science University, Doernbecher Children's Hospital, Boston University School of Medicine, State of Oregon Public Health Laboratory i Randall Children's Hospital przy Legacy Emanue przeprowadzili badanie trzech noworodków z wrodzoną niedoczynnością tarczycy.

Wyniki zostały opublikowane w Journal of Pediatrics.


Matki przebadanych dzieci, będąc w ciąży, przyjmowały aż 12,5 mg jodu dziennie – jest to 11 razy więcej niż zalecana amerykańska dawka. Płód chłonął jod przez łożysko, a noworodek podczas karmienia piersią.

Dlatego w ich krwi wykryto stężenia jodu ponad dziesięciokrotne większe od dopuszczalnych zdrowych stężeń. Jedo nadmiar spowododował, że tarczyca u noworodków utraciła czasowo zdolność do zapobieganie niedoczynności tego gruczołu.

Zjawosko to jest znane pod nazwą efektu Wolff-Chaikoffa.

Podczas gdy organizm dorosłych i starszych dzieci jest w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania po paru dniach, to niedojrzałe płody i noworodki są niedoporne i podatne na niedoczynność tego organu, wywołaną nadmiarem jodu we krwi.

Jeżeli nadmiar utrzymuje się tylko kilka dni, jest szansa, że dziecku nic się nie stanie. Ale jeśli jest ono wystawiono na długotrwałe działanie nadwyżki tej subtancji, ryzyko zachorowania drastycznie rośnie.

Jod znajduje się w białkowych suplementach diety, witaminach prenatalnych i w glonach, takich jak brunatnica. Powszechnie zaleca się ich spożywanie, jednak nie przykłada się szczególnej uwagi do ryzyka jakie niesie ich nadmiar w organizmie ciężarnej kobiety. Dlatego każda z nich powinna poradzić się lekarza jaka dawka jodu będzie dla niej odpowiednia, zarówna w czasie ciąży jak i karmienia piersią.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Nadmiar jodu w trakcie ciąży skutkuje niedoczynnością tarczycy u dziecka (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze