Szukaj

Mrożone oocyty: francuskie Kolegium ginekologów ożywia debatę

Podziel się
Komentarze0

Narodowe kolegium ginekologów i francuskich położników (CNGOF) popiera witryfikację oocytów u kobiet, które mogłyby chcieć urodzić dziecko w późniejszym okresie życia. Mężczyźni mają prawo do zamrażania spermy, w przypadku np. przewidywanej chemioterapii, aby nie tracić możliwości spłodzenia potomstwa po wyzdrowieniu.Odnośnie kobiet jednak, pomimo potencjału medycznego, prawo jest dużo bardziej restrykcyjne i często pozbawia je możliwości późniejszej ewentualnej ciąży.

CNGOF wypowiada się na korzyść zachowywania oocytów “z przyczyn społecznych”, ale pod pewnymi warunkami.

Kolegium podkreśla także, że umiejętność zachowania oocytów stanowi duży medyczny postęp, bo to jedyna metoda, która pozwala na leczenie niepłodności powyżej 40 roku życia oraz daje parom możliwość użytkowania ich własnego materiału genetycznego.


Według CNGOF, zamrażanie oocytów powinno być dozwolone także w przypadku kobiet, skoro jest dozwolone w przypadku mężczyzn, a kobiety chcące zajść w ciążę i konsultujące swoją niepłodność z tego powodu są coraz starsze.

Przechowywanie oocytów jest dozwolone w większości krajów oraz popierane przez Europejskie Towarzystwo Ludzkiej Reprodukcji i Embriologii (ESHRE). Podkreśla się jednak, że późna ciąża zwiększa ryzyko komplikacji u kobiety i płodu, a przede wszystkim u pań po 45 roku życia, jak przyznaje CNGOF.

Co więcej, dodają specjaliści, badania wykazują, że możliwość zamrażania oocytów u kobiet powyżej 40 roku życia wcale nie gwarantuje ciąży w przyszłości. W najlepszym razie, wskaźnik skutecznego zajścia w ciążę i urodzenia dziecka u kobiet w tym wieku wynosi 62%.

Wciąż istnieje także wiele wątpliwości - zwłaszcza do jakiego wieku można praktykować skuteczną konserwację oocytów i kto powinien za te praktyki płacić?


Komentarze do: Mrożone oocyty: francuskie Kolegium ginekologów ożywia debatę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz