Szukaj

Liczba zgonów kobiet po porodzie znacznie spada, informuje WHO (World Health Organization)

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych danych, spadek liczby zgonów od 1990 roku wynosi, aż 45%. Statystyki, które ujawniła Światowa Organizacja Zdrowia wykazują również, jakie są powody, przez które umierają kobiety w ciąży lub zaraz po porodzie.

W 1990 roku dotknęło to ponad pół miliona kobiet, a w 2013 roku ta liczba wynosiła już niemal 289 tysięcy. Eksperci z WHO mimo znacznej poprawy, twierdzą jednak, że liczba nadal pozostaje za wysoka. Co godzinę umierają 33 matki na całym świecie.

Najwyższa śmiertelność wśród najbiedniejszych

Przepaść między krajami bogatymi i uboższymi jest ogromna. W Afryce Subsaharyjskiej jedna piętnastoletnia dziewczyna na czterdzieści ma szansę przeżyć. W Europie umiera jedna na 3,300. WHO podkreśla różnicę, jaka jest między biedniejszymi krajami i zwraca uwagę na ich potrzeby zwiększenia nakładów finansowych w opiece zdrowotnej. Okazuje się, że problem dotyka również bogatych krajów, takich jak Stany Zjednoczone, gdzie śmiertelność matek rośnie, mówią eksperci ds. zdrowia.

Najczęstszymi przyczynami śmierci, bo ¼ są warunki, w jakich dzieci przychodzą na świat – o wiele częstszymi niż inne, które powodują komplikacje podczas ciąży, jak cukrzyca, HIV, malaria, czy otyłość.

Największe i najmniejsze szanse na świecie

Największe postępy w podwyższaniu standardów medycznych i zmniejszeniu liczby zgonów wśród matek poczyniły Chiny. Dobrze radzi sobie również Wielka Brytania, gdzie owa liczna jest również bardzo niska, mimo, że od 20 lat nie zmalała. Jednak w niektórych krajach progres odbywał się bardzo powoli.

W badaniach, przeprowadzonych w 2010 roku wykazano, że połowa zgonów kobiet ciężarnych lub krótko po porodzie na świecie w 2008 roku, miała miejsce w sześciu krajach: Indiach, Pakistanie, Nigerii, Afganistanie, Etiopii i Demokratycznej Republice Kongo. W przeciwieństwie do krajów, w których dokonał się ogromny przełom w obniżaniu śmiertelności kobiet w okresie okołoporodowym, jak wspomniane wcześniej Chiny, a także: Egipt, Ekwador i Boliwia.

Opracowała: Agata Sugak

Komentarze do: Liczba zgonów kobiet po porodzie znacznie spada, informuje WHO (World Health Organization)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz