Szukaj

Lekarze zalecają: otyłe kobiety powinny schudnąć pomiędzy jedną ciążą a drugą

Podziel się
Komentarze0

Badania prowadzone przez Arun Jain z departamentu ginekologii, położnictwa i zdrowia kobiety w SLU (Saint Louis University) zalecają kobietom unikanie nadmiernego przybierania na wadze w czasie ciąży. Zebrane dane wskazują, że okres pomiędzy jedną ciążą a ewentualną drugą to kluczowy moment, w którym kobieta powinna zrzucić nadmiar kilogramów. Dodatkowo okres ciąży oraz po porodzie to świetna okazja, żeby zmienić przyzwyczajenia żywieniowe, ponieważ pacjentka jest pod stałą opieką lekarzy i mogą oni wpływać na jej decyzje zdrowotne.Badania bazują na danych na temat prawie 10,5 tys. kobiet ze stanu Missouri, które przechodziły swoje dwie pierwsze ciąże pomiędzy 1998 i 2005 rokiem. Wyniki tych studiów pokazują, że kobiety, które pomiędzy pierwszą i drugą ciążą straciły na wadze, zwiększyły swoje szanse na urodzenie dziecka o prawidłowej wadze w porównaniu do tych, które przytyły lub ich waga pozostała bez zmian.

Wyniki zostały opublikowane tej wiosny w magazynie American Journal of Obstetrics and Gynecology. Są wyjątkowo znaczące, ponieważ otyłość osiągnęła już rozmiary epidemii – dowodem na to jest chociażby fakt, że ponad jedna czwarta kobiet zachodzi w ciążę będąc otyłą. Co więcej, kobiety ważą więcej niż kiedykolwiek – w ciągu ostatnich 30 lat ilość kobiet cierpiących na skrajną otyłość wzrosła trzykrotnie.

Osoby uważane za skrajnie otyłe to takie, których BMI (Body Mass Index) wynosi 40 lub więcej. BMI pomiędzy 35 i 39,9 oznacza, że dana osoba jest poważnie otyła (otyłość II stopnia, tzw. otyłość kliniczna), natomiast od 30 do 34,9 – średnio otyła (I stopień otyłości).

Kobiety, które w czasie ciąży są otyłe, cierpią na różne problem zdrowotne, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa. Większe też jest prawdopodobieństwo, że rozwijający się płód osiągnie większą wagą urodzeniową niż powinien.

Noworodki, które rodzą się większe niż powinny, mogą być narażone na obniżony poziom cukru we krwi oraz żółtaczkę. Mogą również cierpieć na otyłość i choroby metabolizmu w wieku dziecięcym, prowadzące do rozwoju cukrzycy oraz chorób serca.


Sarah Hopkins, główna autorka opracowania oraz psycholog w departamencie ginekologii, położnictwa i zdrowia kobiety w SLU zwraca uwagę, że mniejsze przybranie na wadze w czasie ciąży oznacza mniej kilogramów do zrzucenia po porodzie. Jednak jeśli rzeczywiście przybranych kilogramów jest za dużo po pierwszej ciąży, nie jest jeszcze za późno – dieta i ćwiczenia pomogą zrzucić zbędne kilogramy przed ewentualną drugą ciążą.


Otyłym kobietom wystarczy niewielka zmiana wagi ciała – zaledwie 2 jednostki BMI – żeby zmniejszyć wagę urodzeniową płodu w przyszłości. Dla przykładu, kobiecie mierzącej 163 cm wzrostu wystarczy zrzucenie jedynie 5,5 kg pomiędzy jedną i drugą ciążą, żeby znacząco zmniejszyć ryzyko nadmiernej wagi urodzeniowej płodu. To znaczna różnica pomiędzy kobietami, które w czasie pomiędzy jedną ciążą a drugą przytyły lub utrzymały tą samą wagę.

Jak podkreśla Arun Jain, taka zmiana jest osiągalna, a może niezwykle pomóc przyszłemu dziecku w zdrowszym rozpoczęciu życia.

Dla porównania, kobieta, która przytyje o 2 jednostki BMI pomiędzy jedną ciążą i drugą, znacząco podwyższy ryzyko zbyt dużej wagi urodzeniowej płodu.

Tymczasem ryzyko urodzenia dziecka o zbyt małej wadze, które również niesie ze sobą zdrowotne problemy, nie wzrasta aż do momentu, kiedy kobieta schudnie aż o 8 jednostek BMI po pierwszej ciąży. Oznacza to zrzucenie wagi rzędu 23 kg dla kobiety o wzroście 163 cm.

Kobiety, które badano podczas eksperymentu, wykazywały tendencje do zwiększenia swojej wagi. Ponad 25% z nich była poważnie otyła w czasie pierwszej ciąży, natomiast w czasie drugiej – już ponad 33%. Wskaźnik skrajnej otyłości również wzrósł – z ponad 15% w czasie pierwszej ciąży do ponad 27% w czasie drugiej.

Otyłe kobiety przytyły średnio o 14,5 kg w czasie pierwszej ciąży. To znacznie więcej niż zalecane przez Institute of Medicine wartości między 5 a 9 kg dla grupy o takiej masie ciała.

Wnioski badań są następujące: kobiety, które przytyły więcej w czasie swojej pierwszej ciąży, cechowały się większą wagą również w czasie zajścia w drugą ciążę i zwiększały tym samym ryzyko większej wagi urodzeniowej płodu.

Arun Jain dodaje, że pacjentki powinny unikać gwałtownego wzrostu wagi w czasie ciąży i powinny być przez lekarzy informowane, że zrzucenie kilogramów przed następną ciążą może zmniejszyć ryzyko schorzeń u nich oraz u płodu. W ten sposób na zrzuceniu kilogramów skorzystają zarówno ciężarna, jak i przyszłe dziecko.

Komentarze do: Lekarze zalecają: otyłe kobiety powinny schudnąć pomiędzy jedną ciążą a drugą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz