Szukaj

Kobiety zagrożone psychozą poporodową powinny być starannie obserwowane

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w The Obestetrician and Gynaecologist sugeruje, iż istnieją wyraźne czynniki ryzyka psychozy poporodowej, o które powinny być pytane wszystkie kobiety planujące ciążę, w celu wczesnego wykrycia i właściwego leczenia choroby. Psychoza poporodowa to ciężka choroba psychiczna, pojawiająca się krótko po porodzie, dotycząca 1 - 2 na 1000 kobiet.Jednak naukowcy zaznaczają teraz, że prawdziwa zachorowalność może być większa.

Powszechne objawy psychozy poporodowej to ciężka depresja, halucynacje, dezorientacja, bezradność, mania. Wszystkie te objawy stanowią zagrożenie dla chorej, a także dla noworodka.

Badanie podkreśla, iż istnieje dowód na to, że między psychozą poporodową a zaburzeniami dwubiegunowymi istnieje powiązanie: kobieta z zaburzeniami dwubiegunowymi jest 1 – 4 razy bardziej zagrożona psychozą.


Poza tym, genetyka jest tutaj też czynnikiem ryzyka, a kobieta z zaburzeniami biegunowymi i osobistą albo rodzinną historią psychozy poporodowej jest wyjątkowo zagrożona psychozą po kolejnym ewentualnym porodzie.

Jednak blisko 50% kobiet, u których pojawia się psychoza poporodowa, nie ma rodzinnej historii ani czynników ryzyka tej choroby.

Badacze kładą więc nacisk na potrzebę bliskiego kontaktu i opieki multidyscyplinarnej w okresie przed- i poporodowym przez co najmniej 3 miesiące, nawet jeżeli kobieta czuje się dobrze.

Dr Ian Jones z Cardiff University, jeden z autorów badania, mówi: - Kobiety zagrożone depresją poporodową naprawdę potrzebują wyjątkowej opieki przed poczęciem, przez okres ciąży i przez okres połogu, włączając w to psychiatryczną ocenę po porodzie. Psychoza poporodowa to poważne zaburzenie psychiatryczne i ważne jest, żeby wykrywać je wcześnie.

Komentarze do: Kobiety zagrożone psychozą poporodową powinny być starannie obserwowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz