Szukaj

Jak poradzić sobie ze śmiercią dziecka podczas porodu lub zaraz po nim?

Podziel się
Komentarze0

Śmierć dziecka jest zawsze tragedią, szczególnie dla matki. I choć trudno załagodzić ból po stracie długo oczekiwanej istoty, istnieje kilka rad, które mogą pomóc uporać się z nagłym odejściem nowo narodzonego potomka.

Jak poradzić sobie ze śmiercią dziecka podczas porodu lub zaraz po nim?

Nie bój się okazywać cierpienia

Wiele matek, co zrozumiałe, woli nie widzieć dzieci, które zmarły podczas porodu czy zaraz po nim. Kobiety obawiają się, iż doświadczenie to jeszcze bardziej pogłębi ich ból. Tymczasem cierpienie jest bardzo ważnym krokiem w procesie odczuwania straty i w etapie powrotu do stanu równowagi. Przytul swoje dziecko, nadaj mu imię. Nawet jeśli dziecko jest zniekształcone, lepiej poznać prawdę, niż pozostawać w sferze niedopowiedzeń. Organizacja pogrzebu ma również znaczenie terapeutyczne – pozwala kobiecie na godne pożegnanie dziecka, a potem na regularne odwiedzanie swojej małej, przedwcześnie zmarłej kruszynki.

Nie próbuj zapomnieć

Kobiety doświadczone śmiercią dziecka chciałyby, jak najszybciej zapomnieć o swojej stracie. Niestety, nie jest to możliwe. Dlatego powinny one raczej pielęgnować pamięć o dziecku, jego niepowtarzalnych, szczególnych cechach. Zazwyczaj rodzina i znajomi przygotowują się na powitanie dziecka – pozwól im podzielić się swoimi odczuciami. Nie neguj tego, co miało miejsce, daj upust swojemu bólowi.

Nie wstydź się swoich uczuć

Nie ma co owijać w bawełnę – łatwo nie będzie. Powinnaś być przygotowana na trudne, emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące chwile. Otoczona przez kochających, zaufanych ludzi, masz prawo odczuwać smutek, złość i bunt. Twoje cierpienie jest nie do opisania. Straciłaś ukochaną istotę i odczuwasz ogromny ból. Płacz jest jak najbardziej naturalną reakcją na przeżyte doświadczenia. A więc daj upust łzom, wyrażaj swój ból! To całkowicie normalna reakcja na to, co przeżyłaś.

Pomóż swojemu mężczyźnie

Należy pamiętać, iż nie tylko matki cierpią po utracie nowo narodzonego dziecka. Ojcowie także odczuwają ogromny ból, zazwyczaj jednak nie są skłonni okazywać go tak, jak kobiety. Co prawda nie nosili dziecka pod sercem przez dziewięć miesięcy, jednak czują się jednak odpowiedzialni za jego los. Trudności nastręcza im często zwykły dialog, przyznanie się do głębszych, intensywniejszych uczuć. Dlatego powinni oni wziąć udział w zajęciach terapeutycznych, rozmawiając z mężczyznami, którzy przeżyli podobny dramat. Kobieta także powinna rozważyć uczestnictwo w spotkaniach, które pomogą obojgu partnerom uporać się ze stratą dziecka. Śmierć maleństwa jest tragedią dla obojga partnerów.

Staw czoła komentarzom

Kobieta musi być przygotowana na to, iż niektórzy członkowie jej rodziny oraz znajomi nie wykażą się zbytnią empatią. Stwierdzenia w stylu: „Wiem, jak się czujesz” będą pojawiały się niezwykle często. Bliscy, chcąc pomóc, mogą nieświadomie sprawić nam dotkliwy ból. Dobrym rozwiązaniem jest więc zaangażowanie przyjaciela, który wytłumaczyłby, iż wyrażenie żalu z powodu straty jest najlepszym (i jedynym słusznym) rozwiązaniem.

Poszukaj bratniej duszy

Wsparcie osób, które przeżyły to, co my, jest nieocenione. Spróbuj dołączyć do grupy ludzi, którzy doświadczyli przedwczesnej utraty długo oczekiwanego dziecka. Podziel się swoimi doświadczeniami, okaż smutek, ból, cierpienie. Opisz koszmarne sny i chwile zwątpienia. Jeśli jednak po upływie roku nie odczujesz ulgi, zdecyduj się na terapię indywidualną. Wiele kobiet źle znosi obcowanie z większą grupą terapeutyczną – oczekują osobistego, intymnego kontaktu ze specjalistą. Każde z tych zachowań jest jednak zupełnie naturalne i zrozumiałe.

Nie obwiniaj się

Gdy kobieta traci nowo narodzone dziecko, bardzo często szuka winy u samej siebie. Analizuje swoje postępowanie oraz sposób odżywiania się podczas ciąży i dochodzi do wniosku, iż przez swoje niedoskonałe zachowanie przyczyniła się do przedwczesnego zgonu noworodka. Nic bardziej mylnego! Śmierć dziecka to ogromna tragedia, która zdarzyć się może każdej z nas! Jeśli trudno jest ci pogodzić się z tym faktem, napisz krótki list do swojego dziecka. Opisz swoje odczucia, smutki i troski. Dając upust emocjom, pomożesz sobie uporać się z demonami.

Kiedy kobieta traci dziecko, zwłaszcza zaraz po porodzie, łatwo popada w rozpacz. Niezwykle ważne jest, aby w tym wyjątkowo trudnym okresie okazać jej niezbędne wsparcie i ukazać sposoby na uporanie się z przebytą traumą. Wyjście na prostą jest możliwe. Potrzeba jednak ogromnego hartu ducha i wsparcia ze strony bliskich.

Komentarze do: Jak poradzić sobie ze śmiercią dziecka podczas porodu lub zaraz po nim?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz