Szukaj

Ekspozycja środowiskowa a prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ciężarnych kobiet

Podziel się
Komentarze1

ScienceDaily donosi, że ekspozycja na występujące w środowisku niewielkie ilości nadchloranu (ClO4) oraz tiocyjanianu (SCN) znajdującego się w dymie papierosowym i niektórych produktach spożywczych, nie ma wpływu na funkcjonowanie tarczycy kobiet w ciąży.„Jod pochodzący od kobiety jest niezbędny dla rozwijającego się płodu do produkcji hormonów tarczycy; ich niedobór może bowiem prowadzić do zaburzeń neurorozwojowych płodu”, mówi Elizabeth Pearce, doktor medycyny z Bostońskiego Centrum Medycznego.

Do tej pory uważano, że środowiskowa ekspozycja na ClO4 i SCN w czasie ciąży może hamować wychwytywanie jodu przez tarczycę u kobiety lub płodu, a w efekcie prowadzić do zmniejszonej syntezy hormonów tarczycy.

Zespół specjalistów z Massachusetts, prowadzony przez Angelę Leung, doszedł jednak do zupełnie nowych wniosków.

Eksperci zbadali stężenia CIO4 i SCN u 150 kobiet z czterech różnych klinik położniczych w Toronto. Były to kobiety zamożne i dobrze wykształcone, w drugim i trzecim trymestrze ciąży, głównie rasy kaukaskiej. 

Mediana stężenia CIO4 w moczu wyniosła 3,2 lg / L, a mediana stężenia SCN- 351lg / L.

U pacjentek stwierdzono przy tym wystarczające stężenie jodu, mieszczące się w przedziale ustalonym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Tarczycowe w 2011 roku.

Naukowcy zestawili otrzymane wyniki z rezultatami wcześniejszych badań i zauważyli, że u kobiet z Kanady zanotowano porównywalnie niski poziom CIO4 oraz SCN, jak w przypadku pacjentek z Walii, Włoch, Argentyny i Stanów Zjednoczonych, gdzie ekspozycja środowiskowa nie ma najmniejszego wpływu na funkcjonowanie tarczycy ciężarnej.

Komentarze do: Ekspozycja środowiskowa a prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ciężarnych kobiet (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze