Szukaj

Działanie ozonu podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży może być niebezpieczne

Podziel się
Komentarze0

1 na 20 przypadków ciążowego stanu przedrzucawkowego może być związany z rosnącym poziomem zanieczyszczenia powietrza ozonem, na którego oddziaływanie jest narażona kobieta w pierwszych trzech miesiącach ciąży - sugerują duże badania opublikowane online w BMJ Open. Co więcej, według badań kobiety cierpiące na astmę mogą być bardziej podatne na ten wpływ.Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się podniesionym ciśnieniem krwi i obecnością białek w moczu podczas ciąży. Nieleczony może powodować poważne komplikacje.

Autorzy oparli swoje badania na blisko 121 000 kobiet w ciąży w Sztokholmie (Szwecja) w latach 1998 – 2006, na krajowych danych dotyczących częstotliwości występowania astmy wśród matek, a także informacjach o poziomie zanieczyszczenia powietrza ozonem i spalinami samochodowymi (tlenkiem azotu) w Sztokholmie.

Rośnie ilość dowodów na to, że istnieje związek pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza i przedwczesnymi porodami, mówią autorzy. Ciężarna kobieta chorująca na astmę ma większe prawdopodobieństwo doświadczenia komplikacji związanych z ciążą, w tym urodzenie dziecka z niedowagą i wystąpienie stanu przedrzucawkowego.


W przypadku 4,4% ciąż zakończonych przedwczesnym porodem, częstotliwość występowania stanu przedrzucawkowego wynosiła 2,7%.

Nie było żadnych powiązań między ekspozycją na spaliny samochodowe a komplikacjami ciąży, podobnie jak między zanieczyszczeniami powietrza i niedowagą noworodków.

Jednak związek między ekspozycją na ozon w pierwszych trzech miesiącach ciąży a ryzykiem przedwczesnego urodzenia dziecka (rozwiązanie przed 37. tygodniem) i stanem przedrzucawkowym wydaje się być uzasadniony.

Udało się określić czynniki wpływu i sezonowe różnice w składzie zanieczyszczeń powietrza, chociaż nie ustalono ich zasięgu przestrzennego.

Kobiety ciężarne chorujące na astmę miały o 25% większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka za wcześnie i o 10% zwiększone ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w porównaniu z tymi, które nie wykazywały objawów chorób układu oddechowego.

Astma jest stanem zapalnym, a ozon może pogorszyć problemy z oddychaniem, stanowiąc w ten sposób o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu wśród pań ciężarnych chorujących na astmę – sugerują autorzy badań.

Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek kobiet, poprzednie porody, przebieg edukacji, pochodzenie etniczne, astma, porę roku i rok poczęcia, autorzy obliczyli, że 1 na każde 20 (5%) przypadków stanu przedrzucawkowego był związany z działaniem ozonu na początku ciąży.red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Działanie ozonu podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży może być niebezpieczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz