Szukaj

Czy jajniki produkują komórki jajowe w okresie dorosłości?

Podziel się
Komentarze0

Niedawne badania genetyków prześledziły początki tzw. oocytów, czyli niedojrzałych komórek jajowych, od okresu dzieciństwa do dorosłości gryzoni. Dzięki temu wzbogaciły te już historycznie kontrowersyjne zagadnienie o całkiem nowe informacje, ponownie wywołując ożywioną dyskusję.Rozpowszechnione dziś pojęcie „zegara biologicznego” u kobiet wynika z faktu, że z wiekiem liczba oocytów stopniowo ulega zmniejszeniu. Według starego, dogmatycznego punktu widzenia, zasoby komórek jajowych nie są w stanie się odnawiać, a u ssaków od momentu urodzenia ich liczba wyłącznie spada.

Natomiast naukowcy z Massachusetts General Hospital i Uniwersytetu w Edynburgu (tj. Dori Woods, Evelyn Telfer i Jonathan Tilly) twierdzą, że wyniki analiz świadczą o powstawaniu nowych jajeczek podczas dorosłego życia.


Jajeczka są zbudowane z zarodkowych komórek progenitorowych, które ukończyły już cykl mitotyczny, tym samym tracąc swoją zdolność do rozmnażania się poprzez podział. Nie podlegają również mejozie, stanowiącej proces unikalny, pozbawiający połowy materiału genetycznego.

Wbrew tradycyjnemu myśleniu orzekającemu, że samice ssaków rodzą się wyposażone we wszystkie jajeczka, jakie będą kiedykolwiek miały, najnowsze badania wykazały, że dorosłe osobniki myszy posiadają w jajnikach populacje zarodkowych komórek progenitorowych (o nazwie oogonial stem cells), zdolnych do podziału i tworzenia nowych komórek jajowych, co zaobserwowano w warunkach doświadczalnych.
   
Wprawdzie testy zostały przeprowadzone na gryzoniach, jednakże istnieją dowody, iż oogonial stem cells występują także w jajnikach kobiet w wieku rozrodczym.

Również dysponują one zdolnością do generowania nowych komórek jajowych, zupełnie jak ich odpowiedniki u myszy.
   
Wyniki opublikowano w artykule w „PLoS Genetics”.

Komentarze do: Czy jajniki produkują komórki jajowe w okresie dorosłości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz