Szukaj

Nadwaga w ciąży, czyli z czym się wiążą zgrubiałe tętnice

Podziel się
Komentarze0

U dzieci, których matki w czasie ciąży były otyłe lub miały nadwagę, ściany aorty (głównej tętnicy) są pogrubione już w momencie urodzenia, według niewielkich badań opublikowanych w Fetal and Neonatal Edition of Archives of Disease of Childhood. Co ważne, to zgrubienie ścian tętnic, będące oznaką chorób serca, jest niezależne od wagi noworodka, która stanowi częsty czynnik ryzyka dla występowania w przyszłości dolegliwości kardiologicznych oraz udaru mózgu.- To może tłumaczyć jak otyłe kobiety ciężarne zwiększają u swojego potomstwa ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego - sugerują autorzy, podkreślając równocześnie, że w rozwiniętych krajach ponad połowa kobiet w wieku rozrodczym cierpi na nadwagę lub otyłość.

W badania zostały włączone 23 kobiety o średniej wieku 35 lat, w 16 tygodniu ciąży.

Wskaźnik masy ciała, czyli Body Mass Index (BMI), większy niż 25 kg/m2 został określany jako nadwaga lub otyłość, a jego wartości graniczne wahały się od 17 do 42 kg/m2 wśród badanych kobiet.


10 urodzonych dzieci to chłopcy, z wagą się w granicach 1850 g do 4310 g.

Aorta brzuszna, część aorty sięgającej brzucha, była skanowana u każdego noworodka siedem dni po urodzeniu, celem zbadania grubości jej dwóch najgłębiej położonych warstw (ang. intima i media).

Grubość kompleksu intima-media u noworodków wahała się od 0,65 mm do 0,97 mm i powiązana była z wagą danej kobiety. Im wyższa była waga ciężarnej, tym większa była również grubość ścian tętnicy u noworodka, niezależnie od jego wagi w momencie narodzin.

Różnica grubości intima-media pomiędzy dziećmi kobiet z nadwagą a potomstwem pań z wagą w normie, wynosiła 0.06 mm.

- Najwcześniejsze fizyczne objawy miażdżycy pojawiają się właśnie w aorcie brzusznej, a grubość warstw aorty intima-media jest uważana za najlepszy, nieinwazyjny sposób pomiaru stanu zdrowia naczyń krwionośnych u noworodków - piszą autorzy badań.

Komentarze do: Nadwaga w ciąży, czyli z czym się wiążą zgrubiałe tętnice

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz