Szukaj

Ciąża po 35. roku życia, u kobiety palącej, może objawić się wadami serca u dziecka

Podziel się
Komentarze0

W Children's Hospital w Seattle, w Stanach Zjednoczonych, udowodniono, że palenie podczas ciąży może uszkodzić serce dziecka, a także zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz zaburzeń wzrostu płodu. Dzieci pochodzące od palących matek, które ukończyły 35. rok życia, są dużo bardziej narażone na wszelkiego rodzaju wady serca.

Około 13% kobiet w Wielkiej Brytanii pali w trakcie ciąży. Palenie w początkowym etapie ciąży może tłumaczyć 1%-2% wszystkich przypadków pojawienia się wad serca u niemowlaków.

Ilość wypalanych papierosów i wiek mają istotny wpływ

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną powyżej 14 tysięcy dzieci urodzonych z wadami serca, w latach 1989 - 2011, i porównali je z danymi medycznymi, z tych samych lat, ponad 62 tysięcy dzieci, które przyszły na świat zdrowe. Sprawdzili również proporcje ilościowe dzieci z chorobami serca od matek palących w czasie ciąży i dzieci pozbawionych defektów sercowych wśród matek palących.

Wyniki wykazały, że palenie przez kobiety ciężarne zwiększa prawdopodobieństwo powstania wrodzonych wad serca u ich nienarodzonych dzieci oraz, że ryzyko jest tym większe im większa jest intensywność palenia - największe jest przy co najmniej 20 papierosach dziennie. Ponadto dowiedziono, że kobiety, które przekroczyły 35. rok życia, w wyniku palenia mają dwukrotnie większą szansę upośledzenia funkcji sercowych swoich dzieci niż kobiety niepalące.

Wady serca wyróżnione podczas badań dotyczą przeważnie zastawek i naczyń krwionośnych, które odpowiedzialne są za doprowadzenie krwi z serca do płuc oraz powstania otworów w przegrodzie międzykomorowej. Korekta tych wad wymaga interwencji chirurgicznej.

Poważne zagrożenie zdrowia dziecka

Dr Patrick Sullivan, jeden z głównych autorów badań i kardiolog dziecięcy w Seattle Children's Hospital, stwierdza, że kontynuowanie palenia podczas ciąży niesie ze sobą poważne konsekwencje - zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu wielu niepożądanych efektów, które ujawniają sie dopiero po narodzinach. Przeprowadzone badania udowadniają hipotezę, że palenie w ciąży wywołuje określone wady serca. Nie wiadomo do końca, jak dokładnie palenie uszkadza serce dziecka w trakcie życia płodowego, ale najpewniej jest to powiązane z ograniczeniem transportu tlenu do serca.

Rząd Wielkiej Brytanii przyjął sobie za cel zmniejszenie ilości palących w czasie ciąży kobiet, z 14% do 11%, do 2015 roku. Aktualnie wynosi około 13%, co jest równoważne 83 tysiącom dzieci donoszonych przez palące matki, każdego roku.

Badania prowadzone na Royal College of Physicians w Londynie, opublikowane w 2010 roku, podają przypadki 15% wzrostu ryzyka pojawienia się wad serca u dzieci oraz oddzielne przypadki obejmujące 3000 dzieci, u których wykazano podwojenie ryzyka wystąpienia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej - jedna z najczęstszych wad wrodzonych serca.

Wszystkie ciężarne kobiety, które palą, powinny zostać uświadomione o zagrażających nich życiu i dziecka skutkach palenia i powinny otrzymać potrzebne wsparcie i pomoc w przerwaniu palenia.

Komentarze do: Ciąża po 35. roku życia, u kobiety palącej, może objawić się wadami serca u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz