Szukaj

Chcemy mieć dziecko! Jak przygotować się do ciąży?

Podziel się
Komentarze1

Marzysz o tym, by zostać mamą? Zastanawiasz się nad imieniem, a w wolnych chwilach już kompletujesz w głowie wyprawkę? Pamiętaj, że planowanie macierzyństwa powinnaś rozpocząć wizytą u ginekologa, który doradzi, jak przygotować organizm do tego, że wkrótce w twoim brzuchu pojawi się mała istotka.

Chcemy mieć dziecko! Jak przygotować się do ciąży?


Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla ciała kobiety. Dlatego gdy podejmiemy decyzję o tym, że chcemy mieć dziecko, powinniśmy wprowadzić w swoje życie pewne zmiany, które ułatwią zajście w ciążę.

Szczegółowy wywiad

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o staraniach o dziecko jest oczywiście odstawienie środków antykoncepcyjnych, dzięki czemu organizm wróci do naturalnej równowagi hormonalnej. Już wtedy powinnaś też wybrać lekarza prowadzącego ciążę i około trzy-sześć miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę udać się na tak zwaną wizytę prekoncepcyjną. Podczas niej ginekolog przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Możesz spodziewać się pytań o to, czy planowana ciąża jest pierwszą czy już kolejną, a w tym drugim przypadku – czy podczas poprzednich zdarzały się komplikacje. – Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, jakie pacjentka stosowała metody antykoncepcji, czy choruje na choroby przewlekłe, czy przyjmuje leki oraz czy stosuje jakiekolwiek używki – mówi ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare – Centrum Badań Prenatalnych w poznańskim szpitalu Med Polonia. – Ważne jest także, by podczas tego spotkania opowiedzieć o przebytych operacjach, w szczególności tych w obrębie jamy brzusznej, a także wadach wrodzonych oraz poinformować o ewentualnych wcześniejszych problemach z zajściem w ciążę lub leczeniu niepłodności – dodaje.

Przebadaj się przed ciążą

Poza wywiadem podczas wizyty prekoncepcyjnej przeprowadza się także badanie wziernikowe oraz pobiera wymaz z szyjki macicy do oceny cytologicznej. To pozwala na zbadanie narządów rodnych, a także wykrycie ewentualnych przewlekłych stanów zapalnych, nadżerek czy polipów. W zależności od rodzaju wykrytej infekcji czy wady stosuje się odpowiednie leczenie lub obejmuje pacjentkę bardziej specjalistyczną ochroną. – Obowiązkowy element badań przedprenatalnych powinno też stanowić badanie USG. Wykonać je należy także minimum dwa-trzy razy już w trakcie ciąży – podkreśla dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. USG pozwala ocenić budowę kobiecych narządów rodnych, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby skutkować trudnościami z zajściem w ciążę, a w przyszłości nawet ryzykiem poronienia.


Na podstawie wcześniejszych działań ginekolog podejmuje też decyzję o przeprowadzeniu badań dodatkowych. – Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, badanie CRP służące wykryciu ewentualnych stanów zapalnych, badania tarczycy, wątroby oraz nerek – wyjaśnia dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. Jeśli kobieta zgłasza częste infekcje dróg rodnych przeprowadza się także badanie ogólne moczu. Z kolei w przypadku problemów z kamieniem czy piaskiem w nerkach – kieruje się ją na konsultacje oraz USG jamy brzusznej i nerek.

Planując dziecko warto także wybrać się na wizytę do lekarza rodzinnego, by przebadać się pod kątem ewentualnych chorób ogólnoustrojowych czy wad serca – radzi dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. – Zwykle sprawdza się też, czy pacjentka chorowała na przykład na żółtaczkę, kiłę, toksoplazmozę, cytomegalię czy wirusowe zapalenie wątroby – dodaje. Jeśli leczysz się na przewlekłą chorobę, powinnaś poinformować także prowadzącego leczenie specjalistę o tym, że starasz się o dziecko. Dzięki temu będzie on mógł dobrać takie leki, które będą jak najmniej uciążliwe dla ciąży, a podobnie skuteczne.


Szczepionka dla przyszłej mamy


Podczas ciąży odporność przyszłej mamy jest obniżona, przez co łatwiej o infekcję. Dlatego warto zaszczepić się przeciwko grypie, która uchroni nas przed chorobą i groźnymi powikłaniami. Specjalną szczepionkę dobrze także przyjąć, jeśli wcześniej nie chorowałaś na różyczkę, która podczas ciąży mogłoby spowodować u maluszka uszkodzenie słuchu, wzroku, a nawet wady rozwojowe. Lekarze radzą, by zaszczepić się również przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Ta szczepionka ochroni zarówno przed zakażeniem w trakcie ciąży, jak i podczas samego porodu. Wyjątkowo niebezpieczne dla przyszłej mamy jest także kleszczowe zapalenie opon mózgowych. – Często lekceważy się zagrożenia, jakie ta dolegliwość oraz wywołane przez nią powikłania mogą nieść dla ciąży. Dlatego warto jeszcze przed zapłodnieniem zaszczepić się także przeciwko tej chorobie – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju szczepionki, a w szczególności te wykonane w oparciu o żywe mikroorganizmy powinno się przyjąć najpóźniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem.

Przygotowana na 9 miesięcy

Starania o dziecko powinnyśmy także uwzględnić w naszym codziennym stylu życia. W tym czasie lepiej unikać alkoholu i papierosów. Zawarte w tych używkach składniki wnikają bowiem we wszystkie komórki, także komórki jajowe, mogą też zaburzać cykl miesięczny. Przed zajściem w ciążę warto także zadbać o kondycję, a przede wszystkim wzmocnić mięśnie kręgosłupa – już wkrótce będą one bowiem musiały radzić sobie ze sporym obciążeniem w postaci ciążowego brzuszka. Silniejsze mięśnie ułatwią też w przyszłości sam poród. Starania o potomka to także dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze i zadbanie o odpowiednią masę ciała.

Nieprawidłowa waga może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, a w konsekwencji problemów z owulacją i utrudniać zajście w ciążę – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. Warto więc zatroszczyć się o to, by jeść regularnie i uwzględniać w jadłospisie owoce i warzywa. Nie zapominajmy w szczególności o szpinaku, brokułach, brukselce i grochu, a także wątróbce i produktach pełnoziarnistych, które są naturalnym źródłem kwasu foliowego.

Komentarze do: Chcemy mieć dziecko! Jak przygotować się do ciąży? (1)

ania.ladeevit
ania.ladeevit 14-04-2013 01:11

Ciąża

1

W okresie przedkoncepcyjnym nie wolno zapominać o przyjmowaniu kwasu foliowego. W czasie ciąży można przyjmować suplement, który oprócz niego zawiera komplet wszystkich witamin i minerałów potrzebnych kobiecie ciężarnej.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze