Szukaj

Brak dowodów, że Omega-3 korzystnie wpływają na mózg

Podziel się
Komentarze0

Opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition podsumowanie badań dotyczących wpływu kwasów tłuszczowych Omega-3 na rozwój mózgu płodu i rozwój dziecka w pierwszych latach życia, nie potwierdziło korzystnego działania suplementu. Australijscy naukowcy przeanalizowali dane z 11 testów klinicznych, w których przebadano 5272 ciężarne kobiety.W drugiej połowie ciąży części kobiet podawano suplementy zawierające Omega-3, pozostałym kobietom podawano placebo.

Ponadto, badano rozwój mózgu oraz wzroku u dzieci od momentu narodzin do siódmego roku życia.

„Odkryliśmy, że nie było ani pozytywnego ani negatywnego wpływu na wzrokowy lub neurologiczny rozwój” – powiedziała główna autorka pracy, Jacqueline Gould.
 
Kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezbędne dla zdrowego rozwoju mózgu zarodka. Szczególnie bogate są w nie tłuste ryby, takie jak tuńczyk, makrela i sardynki.

Nasze mózgi i oczy zawierają duże ilości kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA), które są odmianami Omega-3. Rozwijający się zarodek może pobierać DHA z zapasów w organizmie kobiety, ale może też pobierać DHA z jedzenia i suplementów, które ciężarna przyjmuje.


Nadzieja na to, że suplementy zawierające Omega-3 mogą wspomóc rozwój mózgu u płodu, ma swoje korzenie w badaniu, które przeprowadził duński naukowiec, doktor Sjurdur Olsen.

Odkrył on, że dzieci kobiet, które podczas ciąży jadły więcej ryb, wykazywały się lepiej rozwiniętymi zdolnościami neurologicznymi i motorycznymi w pierwszych miesiącach życia.

Doktor Olsen jest jednak ostrożny w formułowaniu wniosków. W Danii kobiety, które jedzą więcej ryb, są na ogół bogatsze i lepiej wykształcone, co może mieć duży wpływ na IQ potomstwa.
 
Warto zauważyć, że kilkanaście największych światowych organizacji, w tym Światowa Organizacja Zdrowia, nadal promuje przyjmowanie suplementów z Omega-3 przez ciężarne kobiety oraz w okresie laktacji.

Naukowcy są jednak jeszcze daleko od definitywnych konkluzji w tym temacie i przyznają, że potrzebne są dalsze badania.
 
Według doktora Olsena rozbieżność pomiędzy zachęcaniem ciężarnych kobiet do przyjmowania suplementów z Omega-3 a wynikami badań naukowych wynika z naszych oczekiwań.

Jak twierdzi: „Ludzie lubią dobre wiadomości. Bardzo życzymy sobie, żeby za pomocą prostych środków otrzymać silne efekty”.

Komentarze do: Brak dowodów, że Omega-3 korzystnie wpływają na mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz