Szukaj

Badania pokazują, iż zbyt długie okno płodności może powodować nawracające poronienia

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Warwick Medical School odkryli, że częsta utrata ciąży może być spowodowana dysfunkcją miesięcznego okna płodności. Badanie prowadzone przez profesora Jana Brosensa oraz Siobhana Quenby'ego z wydziału zdrowia reprodukcji, rzuca nowe światło na mechanizmy, które określają termin i czas trwania okna płodności, i sposobów, które mogą zwiększyć ryzyko poronienia.Uwalnianie cytokiny IL-33 i aktywacja jej receptora (ST2) w komórkach macicy wywołuje zapalenie, które zaś kontroluje etap, znany nam jako szczyt płodności trwający od 2 do 3 dni.

Badania w Clinical Sciences Research Laboratories w University Hospital w Coventry wyraźnie wykazały, że u pacjentek z zarejestrowanymi nawracającymi poronieniami, ta odpowiedź zapalna była przedłużona.

Gdy okno płodności pozostaje otwarte zbyt długo, zarodki w tym etapie rozwijają się w środowisku, które nie jest przeznaczone do utrzymania ciąży, a to prowadzi do poronienia.


Profesor Quenby wyjaśnia, co owo odkrycie oznacza dla tych, którzy cierpią z powodu ciągłej i powtarzającej się utraty ciąży: badanie całkowicie zmienia naszą wiedzę o sprawie i powoduje daleko idące konsekwencje kliniczne.

Ścieżka IL-33/ST2 jest już uważana za główny cel interwencji terapeutycznych w chorobie Alzheimera, chorobach układu krążenia, otyłości, astmie i w innych chorobach autoimmunologicznych.

Wierzymy, że skupienie się na tej samej ścieżce w macicy może pomóc zapobiegać poronieniom poprzez regulację okna płodności, mówią autorzy badania.

Jest to ekscytujące odkrycie, które mamy nadzieję, że będzie oznaczać nowe ulepszenia dla tej grupy kobiet, dla których nie ma aktualnie żadnej pomocy, dodaje prof. Quenby.

Komentarze do: Badania pokazują, iż zbyt długie okno płodności może powodować nawracające poronienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz