Szukaj

Akcja "Mamo uśmiechnij się" rusza w Krakowie!

Podziel się
Komentarze0

W Krakowie rusza kampania edukacyjna dla przyszłych mam. W jej ramach odbędą się m.in. bezpłatne konsultacje i spotkania edukacyjne. Akcja ma uświadomić kobietom, jaki wpływ ma higiena i zdrowie jamy ustnej na przebieg ciąży.


Kraków: namówią ciężarne na leczenie


Kobiety w ciąży jak ognia unikają dentysty! Powód? Przekonanie, że w ciąży nie wolno leczyć zębów. Tymczasem jest to okres, w którym kobieta powinna szczególnie zwracać uwagę na zdrowie jamy ustnej. Niewłaściwa higiena, zakażenia i próchnica mogą negatywnie wpłynąć zarówno na przebieg ciąży, jak i zdrowie dziecka.

W USA w okresie ciąży pod opieką dentysty znajduje się ponad 50 proc. ciężarnych kobiet – podaje American Dental Association. W Polsce kobieta w ciąży u dentysty to wciąż rzadki widok. Zdaniem stomatologów przyczyną jest niewiedza kobiet oraz bezpodstawny lęk, że zabieg może zagrozić dziecku.

Faktem natomiast jest, że nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż 7-krotnie! Z tymi stereotypami i obawami młodych mam ma walczyć kampania „Mamo, uśmiechnij się!”, która rusza w Krakowie. Dzięki niej kobiety w ciąży będą mogły wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach stomatologicznych, przeglądach i warsztatach poświęconych zdrowiu jamy ustnej mamy i noworodka. Pierwsze odbędą się już 26 maja.

Co można, czego nie można?


Dieta, odpowiednie ćwiczenia, masaże, regularne wizyty u ginekologa. Lista zadań do wykonania w ciąży jest długa. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że brakuje na niej jeszcze jednej istotnej pozycji – wizyt u dentysty. Przez lata kobiety w ciąży unikały leczenia. Wokół zabiegów narosły mity, że szkodzi dziecku i lepiej poczekać na rozwiązanie. Tymczasem to właśnie ciąża może wywołać np. zapalenie dziąseł, które często pojawia się w drugim miesiącu. Wtedy konieczna staje się wizyta u dentysty.


- Jeśli planujemy dziecko powinniśmy najpierw wyleczyć zęby. Jeśli pojawią się problemy z zębami, możemy spokojnie pójść z nimi do dentysty. W drugim trymestrze można bez obaw wykonywać nawet tak skomplikowane zabiegi jak usunięcie zęba. W żadnym wypadku nie musimy rezygnować z leczenia ortodontycznego.  Można leczyć próchnicę, nawet trzeba, pod warunkiem, że nie dentysta użyje innych plomb niż amalgamatowe. Koniecznie dentystę odwiedzamy, jak pojawiają się krwawienia z dziąseł. Ten problem dotyka 10 proc. kobiet, jednak nieleczony może spowodować infekcję i wpłynąć na cały przebieg ciąży. Niestety większość kobiet w obawie o zdrowie dziecka woli przeczekać 9 miesięcy z bolącym zębem i wyrwać go dopiero po narodzinach dziecka – wylicza Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie, która organizuje akcję „Mamo, uśmiechnij się!”.


Spotkania z ekspertami

Zdaniem dentysty konieczna staje się tutaj edukacja kobiet. – Wiedząc, jakie zabiegi są dopuszczalne, jakie rozwiązanie proponują dentyści ciężarnym, jaką dietę stosować, jak poprowadzić higienę jamy ustnej w okresie ciąży jesteśmy w stanie nie tylko zadbać o własne zdrowie, ale także zdrowie dziecka. Musi to jednak młodym mamom ktoś pokazać – mówi dr Wilisowski.

Taki jest właśnie cel akcji „Mamo, uśmiechnij się”. W jej ramach kobiety w ciąży i przyszłe mamy zgłaszając się do Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie mogą skorzystać nie tylko z bezpłatnych konsultacji, porad stomatologów i pedodontów, ale także wziąć udział w cyklicznych spotkaniach edukacyjnych w towarzystwie innych przyszłych mam. – Na początek chcemy zorganizować trzy spotkania, każde poświęcone jednemu zagadnieniu. Chcemy rozmawiać z kobietami o zdrowiu ich jamy ustnej w okresie ciąży, o wpływie higieny na zdrowie dziecka, diagnostyce i zabiegach, ale także o tym, jak dbać o ząbki i dziąsła niemowlaków, jak walczyć z coraz powszechniejszą próchnica butelkową – tłumaczy dr Wilisowski.

Pierwsze spotkanie w ramach akcji poświęcone zdrowiu jamy ustnej w okresie ciąży, połączone z bezpłatnymi przeglądami odbędzie się 26 maja (sobota) o godz. 10 w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. Przyszłe mamy zainteresowane udziałem w spotkaniach mogą zgłaszać swój udział dzwoniąc do gabinetu. Udział jest bezpłatny.

Więcej informacji na: www.luxdentica.pl*******
NZOZ Centrum Stomatologii Luxdentica to jedna z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Krakowie. Bogate praktyczne doświadczenie i szeroka, ciągle pogłębiana wiedza pracujących w klinice specjalistów sprawia, że  Luxdentica to synonim kompleksowego bezbolesnego i przyjaznego leczenia zębów. Dzięki korzystaniu z zaawansowanego sprzętu medyczno-diagnostycznego i najnowszych technologii, klinika świadczy usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Specjaliści Luxdentica zajmują się m.in. leczeniem implantologicznym, chirurgią stomatologiczną, protetyką, stomatologią estetyczną oraz ortodoncją. Pacjenci gabinetu znieczulani są bezboleśnie, przy użyciu nowoczesnych systemów komputerowych The Wand. Luxdentica specjalizuje się także w leczeniu dzieci. Z myślą o nich organizuje regularne, bezpłatne wizyty adaptacyjne dla najmłodszych i ich rodziców. www.luxdentica.pl www.facebook.com/luxdentica

Komentarze do: Akcja "Mamo uśmiechnij się" rusza w Krakowie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz