Szukaj

40 urodziny testu ciążowego

Podziel się
Komentarze0

„Przeprowadzenie testu jest bardzo proste i zajmie tylko kilka minut. Wynik odczytasz po 2 godzinach”. Mimo zachęcających ulotek, pierwsze domowe testy ciążowe, które pojawiły się w 1973, wymagały sporej cierpliwości i starannego wykonania: wziąć próbówkę, wlać kroplę moczu, dodać odczynnik... Co najmniej 9 etapów i 5 składników niezbędnych, aby uzyskać rezultat.Ale, nawet jeśli bardzo skomplikowane, pierwsze testy ciążowe były prawdziwą rewolucją: po raz pierwszy kobiety mogły dowiedzieć się, czy są w ciąży w ciągu zaledwie kilku dni po stosunku, nie musząc wybierać się do lekarza. Cenna autonomia, niezależnie czy ciąża jest niechciana czy planowana.

Mniej popularne w mediach niż pigułka antykoncepcyjna czy aborcja, domowe testy ciążowe, które w tym roku świętują 40 urodziny, są dyskretnym narzędziem emancypacji kobiet.

Testy te są owocem wielu lat prac badawczych. W 1927, dzięki odkryciu hormonów, ginekolodzy Aschheim i Zondek opracowali pierwszy wiarygodny test biologiczny, który polegał na wstrzykiwaniu moczu kobiety do organizmu zwierzęcia (samicy).


Zasada: jeżeli kobiet jest w ciąży, łożysko produkuje hormon zwany hCG. Molekułę tę znajdujemy w moczu ciężarnej i znana jest z tego, że powoduje zmiany w jajnikach samic.

Jednakże posługiwanie się zwierzętami, poczynając od żaby z południowej Afryki, kończąc na słynnym króliku, czyniło tę technikę złożoną i kosztowną.

Postępy w dziedzinie immunologii pozwoliły uprościć tę metodę. Od lat 60 ubiegłego wieku, testy ciążowe można przeprowadzać in vitro (w próbówce), wywołując interakcję hCG ze specyficznymi przeciwciałami.

Testy te były najpierw dostępne dla klinik, szpitali i laboratoriów analizy biologicznej. Kilka lat później zaproponowano je tym, które były nimi najbardziej zainteresowane – ponad 700 mln konsumentek w skali planety.

We Francji, pierwszy domowy test ciążowy pojawił się w 1973. Mimo wrogości laboratoriów analizy biologicznej, które obawiały się utraty klientek, a także obojętności lekarzy, którzy nigdy nie ufają testom w 100%, produkt, wychwalany przez prasę kobiecą, odniósł prawdziwy sukces.

Co więcej, sprzedaż rośnie w miarę tego, jak testy się upraszczają. Dzisiaj, nowoczesny test przeprowadza się w ciągu kilku minut, a każdego roku sprzedaż sięga 3 mln egzemplarzy.

Komentarze do: 40 urodziny testu ciążowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz