Szukaj

Zapalenie gruczołów Bartholina

Podziel się
Komentarze0

Dolegliwości to bardzo nieprzyjemne, bolesne, jednostronne obrzmienie dużych warg sromowych z towarzyszącym zaczerwienieniem. Dołączyć się mogą ogólne objawy zapalenia (np. gorączka).

Gruczoł Bartholina - gruczoł przedsionkowy większy - uchodzi do przedsionka pochwy na wysokości 1/3 dolnych warg sromowych mniejszych. Najczęstszą przyczyną zapalenia tego gruczołu jest zakażenie dwoinkami rzeżączki, pałeczką okrężnicy lub paciorkowcami. W wyniku zainfekowania bakteriami ujście gruczołu zamyka się i dochodzi do zakażenia zbierającej się w nim wydzieliny.

Zobacz również:Zakażenie gruczołów Bartholina występuje rzadko. Zdarza się raczej u młodych kobiet, szczególnie w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych. Poza tym ryzyko zachorowania wzrasta w razie częstych nawrotów bakteryjnych zapaleń pochwy. Nieleczone zakażenia mogą przejść w stan przewlekły lub powodować powstanie ropnia.

Leczenie polega na wycięciu okienka na wewnętrznej powierzchni wargi sromowej mniejszej w celu zapewnienia drogi odpływu ropy (marsupializacja). Stosowanie antybiotyków jest konieczne tylko w przypadku potwierdzonej obecności gonokoków.

Komentarze do: Zapalenie gruczołów Bartholina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz