Szukaj:

Polipy macicy

13-08-2007 14:41
Zobacz również:
Polipy są skutkiem łagodnego rozrostu tkankowego. Przypuszcza się, że w niektórych przypadkach pewną rolę odgrywa podwyższone stężenie estrogenów.
Polipy mogą nie powodować żadnych dolegliwości. Czasami występują upławy, może pojawić się krwawienie, a także tzw. plamienia, przede wszystkim po stosunku (tzw. krwawienia kontaktowe). Czasem polipy wywołują bóle podobne do porodowych, ponieważ macica próbuje wydalić ze swego światła "ciało obce".

Polipy stwierdza się u kobiet w każdym wieku. Nieco zwiększone ryzyko zachorowania istnieje jedynie dla polipów jamy macicy w okresie pokwitania. Jednakże, generalnie, polipy jamy macicy są znacznie rzadsze od zmian zlokalizowanych w szyjce macicy.

Galaretowate upławy lub utrzymujące się plamienia, pojawiające się przede wszystkim w czasie i po stosunku płciowym, często przechodzące w przedłużające się krwawienie. Nadmierna utrata krwi wymaga pilnej interwencji lekarskiej. W rzadkich przypadkach zdarza się, że pod postacią polipa kryje się nowotwór złośliwy.
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: Polipy macicy
Brak komentarzy
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości