Szukaj

Zapalenie sutka

Podziel się
Komentarze0

Zapalenie sutka pojawia się prawie wyłącznie w czasie połogu. W czasie karmienia piersią może dojść do uszkodzenia brodawki sutkowej (pęknięcia, zadrapania, otarcia), które ułatwia wnikanie drobnoustrojów (głównie bakterii) i ich rozprzestrzenienie się przez naczynia chłonne, szczególnie w razie zastoju w przewodach mlecznych lub z podwyższonym stężeniem prolaktyny (hormonu pobudzającego produkcję mleka). Również wówczas dochodzi do obrzmienia tkanki gruczołowej spowodowanego procesem zapalnym i zastojem w przewodach mlecznych. Należy podkreślić, że przyczyną opisywanych dolegliwości mogą być także za­burzenia czynności tarczycy oraz działania niepożądane leków przeciwnadciśnieniowych.

Połogowe zapalenie sutka pojawia się najczęściej między drugim a piątym tygodniem po porodzie, ale może równie dobrze pojawić w później, na każdym etapie laktacji. Trwa zwykle od dwóch do sześciu dni. Podanie antybiotyków i nieprzerwanie karmienia obniża ryzyko powikłań. W przypadku połogowego zapalenia sutka pierś jest gorąca, bolesna, zaczerwieniona i obrzmiała. Mogą wystąpić też dreszcze, bóle głowy, wysoka gorączka, bóle kostne.

Dolegliwości


Wynikają ze stanu zapalnego brodawki sutkowej lub przewodów mlecznych. Brodawka sutkowa może być bolesna i wrażliwa na ucisk, w ujściu gruczołu pojawić się może wydzielina. Najczęściej choroba zaczyna się bólem jednego sutka. Pojawia się jego obrzmienie, zaczerwienienie, a nawet ocieplenie. Może się pojawić nawet bardzo wysoka gorączka. Tak się dzieje, zwłaszcza gdy zapalenie sutków występuje u kobiet w okresie połogu.

Jak radzić sobie z połogowym zapaleniem sutka

- często karmić, zaczynając od chorej piersi

- poprawić technikę karmienia

- zmieniać pozycje do karmienia

- po karmieniu stosować zimne okłady

- odpoczywać w łóżku przynajmniej jedną dobę

- stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

- leczyć uszkodzone brodawki

Komentarze do: Zapalenie sutka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz