Szukaj

Ropne zapalenie gruczołu sutkowego

Podziel się
Komentarze0

To dolegliwość występująca czasami u noworodków, głównie jednak u kobiet karmiących piersią. Jest to zapalenie połogowe, pojawia się do 6 tygodnia po porodzie. Na skórze brodawki sutkowej i otoczki tworzą się pęknięcia i szczeliny, skąd zakażenie przenosi się przewodami mlecznymi w głąb gruczołu piersiowego, na miąższ i podścielisko. Stan zapalny rozwija się w skutek niedostatecznego opróżniania sutka i zalegania w nim mleka. Początkowo objawy to stwardnienie i zaczerwienienie na skórze, sutek się powiększa i boli. Pojawia się gorączka i dreszcze. Tworzy się naciek, twardy i bolący, pod gorącą i zaczerwienioną skórą. Naciek ten ulega czasami wessaniu, a czasami rozmięka. Wtedy tworzy się w nim ropa.

Zapobieganie: staranne pielęgnowanie brodawek sutkowych, ochrona przed pęknięciami i tworzeniem się szczelin, przestrzeganie zasad higieny w pielęgnowaniu niemowląt, higiena brodawek przed karmieniem i po karmieniu - mycie 3% roztworem kwasu borowego lub ciepłą wodą z mydłem, opróżnianie sutka z zalegającego mleka.


Leczenie: podczas leczenia należy przerwać karmienie chorym sutkiem.W początkowym okresie zapalenia, kiedy pojawia się twardy naciek, stosuje się okłady z octanu glinu, wazelinę do smarowania skóry oraz antybiotyki (pod nadzorem lekarza). Stosuje się też opaskę elastyczną do podwiązania piersi. Jeśli tworzy się ropa, niezbędne jest jej usunięcie. Szpitalne leczenie jest konieczne w przypadku powstania licznych ropni, utrzymywania się wysokiej gorączki i przy wystąpieniu zakażenia ogólnego.

Komentarze do: Ropne zapalenie gruczołu sutkowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz