Dni płodne

Faza płodności: W tym okresie komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika (jajeczkowanie). Komórka jajowa, która wydostała się z jajnika może żyć do 24 godzin. Kobieta ma dni płodne tylko wtedy, kiedy pojawia się komórka jajowa. Do poczęcia może dojść tylko w ciągu tych 24 godzin ale ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet przeciętnie 3-5 dni (niektóre źródła mówią o 7 dniach) dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) mówimy o czasie płodnym.Przyjmuje się również, że 3-4 dzień po owulacji jest czasem płodnym. Jest to spowodowane tym, że nawet jesli kobieta ma regularne cykle, to nie można wykluczyć jakiegoś jednorazowego wahnięcia. Jest to zasada bezpieczeństwa. Najlepiej oczywiście dokładnie okreslić moment owulacji. Wtedy bez obaw można te dni uzanć jako dni nieplodne. Jeśli nie potrafimy rozpoznać momentu owulacji dokładnie lepiej będzie jak 3-4 dni po domniemanej owulacji uznamy jako dni płodne.

Bardzo ciężko jest przewidzieć moment owulacji jeśli kobieta ma nieregularne cykle. Z różnych przyczyn (stres, zmiana klimatu, antybiotyki, brak snu, czasami przeziębienie) cykl może się rozregulować.

Jednak wspomagając się pomiarami temperatury ciała i obserwacjami śluzu szyjkowego można dokładniej określić, kiedy kobieta jest płodna.

Zobacz również: pierwsze objawy ciąży

Co należy obserwować, aby określić czy kobieta jest w fazie płodnej?

Aby okreslić kiedy masz dni płodne, musisz wsłuchiwać się w sygnały, które daje Ci Twój oryganizm. Jesli nauczysz się odczytywać sygnały, które wysyła Twoje ciało, kiedy masz dni płodne, zwiększa to znacznie szansę na powodzenie jesli planujesz zajśc w ciążę.

Po skończonej miesiączce w większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się tez jego ilość. Kobieta czuje mokrość i jakby naoliwienie w przedsionku pochwy. Wreszcie śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny.

Proces zmieniania się śluzu od chwili jego pojawienia się, do osiągnięcia konsystencji surowego białka jajka kurzego, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuję jajeczkowanie – komórka jajowa uwolniona z jajnika przedostaje się do jajowodu. W tym czasie kiedy spotka się z plemnikiem dojdzie do zapłodnienia, a więc biorąc pod uwagę długość życia plemnika kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Pozwala to określić objaw śluzu. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta przez gesty czop śluzowy.

Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. W tym specjalnym rodzaju śluzu plemniki mogą żyć od 3 do 5 dni. Bez niego giną już po 3 godzinach.

Stosując metodę obserwacji możemy dokładniej określić, kiedy kobieta jest płodna. Stosując tylko metodę opartą na przewidywaniu miesiączki dla pewności kilka dni po owulacji określamy jako dni płodne. Przy metodzie obserwacji nie ma potrzeby niejako „na zapas” powstrzymywać się od stosunków po przewidywanym jajeczkowaniu, ponieważ na podstawie śluzu dokładniej możemy określić czas płodny.

W pierwszej części cyklu, zanim nastąpi jajeczkowanie, w organizmie przeważają estrogeny. Potem, po jajeczkowaniu, w dużych ilościach wydziela sie progesteron (hormon prociążowy), którego zadaniem jest przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Temu wzrostowi stężenia progesteronu towarzyszy podwyższenie temperatury ciała. Dni płodne charakteryzują się niższą temperaturą. Ale uwaga: skok temperatury następuje dzień lub dwa po owulacji. Lepiej wieć obserwować przez kilka miesięcy swoją cieplotę w cyklu, żeby dokladnie określić dni płodne.

Temperaturę należy mierzyć codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając przedtem z łóżka. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Kobiety pracujące w nocy mierzą temperaturę po nie mniej niż 3 godzinach wypoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie.

Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze – następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.


Cechą charakterystyczną dla dni płodnych jest specyficzne ułożenie szyjki macicy. Ta niewielka część ciała odgrywa ważną rolę, nie tylko podczas ciąży, lecz również w rozpoznawaniu, kiedy są dni płodne. Przez większość dni cyklu szyjka jest zwarta. Czesto stosuje sie porównanie do koniuszka nosa. Szyjka jest wtedy zamknieta i położona nisko w pochwie. Gdy zbliża sie moment owulacji, szyjka unosi się, lekko otwiera i staje sie miękka. To Zawdzięczamy działaniu estrogenów, które odgrywają kluczową rolę w tej fazie cyklu. Po tych zmianach szyjka macicy staje sie podobna w dotyku do warg. To jest sygnał, że jesteś przed owulacją, że są to dni płodne. Miękka i otwarta szyjka jest łatwiejsza do pokonania dla poszukujących komórki jajowej plemników.

Inne objawy płodności


Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzysza jajeczkowaniu. Niektóre z nich występują u jednych kobiet a niektóre u innych. Są to:

  • napięcie piersi, wrażliwość brodawek;
  • ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym
  • plamienie owulacyjne, objawiające się pojawieniem w śluzie niewielkiej domieszki krwi. Czasem w polowie cyklu - w dniu owulacji - pojawia się lekkie plamienie. Nazywamy je plamieniem owulacyjnym. Jest ono spowodowane nagłym spadkiem stężenie estrogenów, do którego dochodzi tuż przed owulacją, a także zbyt mala ilością progesteronu, by utrzymać wyściółkę macicy.
  • Obrzęk warg sromowych. Niektóre kobiety odczuwają obrzęk w okolicy sromu i warg sromowych, zwykle po stronie tego jajnika, w którym następuje owulacja.

 

Polecamy: sprawdź czy jesteś w ciąży

Komentarze do: Dni płodne (1365)

ewa
~ewa 17-04-2007 08:38

czy można zajść w ciążę bez orgazmu?

7

Witam mam 26 lat i staramy się z mężem o dziecko już 8 miesięcy ale ja nigdy nie miałam orgazmu czy bez orgazmu mogę zajść w ciąże... pokaż całość

Pokaż cały wątek (7)
Agusiaczek211
Agusiaczek211 29-12-2009 18:18

Z zabezpieczeniem

3

Słuchajcie mam pewien problem ostatnio okres mialam 19 a 24 kochałam się z mężem bez zabezpieczenia oczywiscie spuścił sie do środka cz to możliwe ze moge byc w ciąży.......bardzo prosze o pomoc... pokaż całość

Pokaż cały wątek (3)