Szukaj

Wykształcenie może wpływać na poziom aktywności fizycznej

Naukowcy z University of Kansas odkryli pewien związek pomiędzy wykształceniem człowieka a poziomem jego aktywności fizycznej. Badania, które były wykonane uprzednio, sugerują, że mniej wykształcone osoby są bardziej zaangażowane w zawodową aktywność fizyczną w pracy.

Aby zbadać, jakie istnieją związki pomiędzy poziomem edukacji i aktywności fizycznej w czasie wypoczynku oraz pracy, naukowcy z University of Kansas zbadali dane z lat 2005-2006 z National Health i Nutrition Examination Survey. Mierzyli oni, ile dorośli Amerykanie mogą przejść kroków dziennie i jak intensywne są czynności przez nich wykonywane. Poprzez intensywność, naukowcy rozumieli siedzący tryb życia, umiarkowany lub  energiczny.

Badania wykazały, że osoby z wyższym wykształceniem, są bardziej aktywne w weekendy, a ludzie bez dyplomu szkoły średniej w dni powszednie.

Średnia liczba godzin wysiłku w weekendy u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, wynosi 8.12 dla ludzi z wyższym wykształceniem i 7.86 dla osób bez dyplomu szkoły średniej. Badania sugerują, że absolwenci studiów wyższych spędzają więcej czasu na aktywności fizycznej w weekendy niż w tygodniu, a osoby bez dyplomu szkoły średniej częściej prowadzą siedzący tryb życia w weekendy.

Mniej możliwości do ćwiczeń? Oczekiwania wobec norm i ideału ciała?

Autor badań, Jarron M. Saint Onge, wyjaśnia taki wynik badań. Uważa on, że osoby z niższym wykształceniem mogą mieć mniej możliwości, by wykonywać aktywność fizyczną w weekendy, dodatkowe obowiązki (wychowanie dziecka, dodatkowa praca) lub mniej bezpieczne środowisko.

Dodaje również, że wyniki badań mogą być związane z normami klasowymi i oczekiwaniami związanymi z wyglądem ciała. Dlatego też osoby z wyższym wykształceniem kładą nacisk na rozwijanie dolnych partii oraz angażują się w bieganie.

Wynikać to może również z tego, że zawody osób z wyższym wykształceniem, częściej wiążą się z pracą siedzącą, więc wymaga to nich ich mniej wysiłku i powoduje motywację do aktywności w wolne weekendy.

Profesor Jarron uważa, że badania średniego poziomu aktywności fizycznej, zamiast czasu jej wykonywania, może zwiększyć zrozumienie czynników, które wpływają na prowadzenie siedzącego trybu życia.

Katarzyna Łukawska

Komentarze do: Wykształcenie może wpływać na poziom aktywności fizycznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz