Szukaj

Uprawianie różnych sportów a prawidłowa waga u nastolatków

Nowe badania pokazują, że nastolatki, które uprawiają sport i chodzą pieszo lub jeżdżą rowerem do szkoły, są mniej narażone na nadwagę lub otyłość. Naukowcy odkryli, że u nastolatków, którzy grali przynajmniej w dwóch drużynach sportowych w ciągu całego roku, prawdopodobieństwo nadwagi lub problemów z otyłością było o 73% niższe, w porównaniu do tych, którzy nie partycypowali w tego typu aktywnościach. Z kolei u tych, którzy chodzili do szkoły pieszo lub jeździli na rowerze cztery do pięciu razy na tydzień, analogiczne prawdopodobieństwo było o 67% niższe.Wyniki jednak nie są dowodem na to, że działania te zapobiegają problemom z nadwagą.

"Myślę, że jest to informacja, którą wielu konsumentów uzna za zdroworozsądkową. Jeśli twoje dziecko uprawia sport, jest mniej prawdopodobne, aby było otyłe", powiedział dr William Stratbucker, pediatra w Helen DeVos Children's Hospital Healthy Weight Center w Grand Rapids, który nie brał udziału w badaniu.

Naukowcy przeprowadzili ankiety wśród uczniów i rodziców ze szkół publicznych z New Hampshire i Vermont, na przestrzeni siedmiu lat – rozpoczynając od 2002 roku.

Badania zostały przeprowadzone telefonicznie, a naukowcy zebrali tak istotne informacje jak: aktywność fizyczna, w której młodzież uczestniczy,  wzrost i waga.


W ten sposób zebrano dane na temat 1 718 nastolatków. W sumie 29 proc. nastolatków miało nadwagę lub było otyłych.

Naukowcy, który opublikowali swoje badania w czasopiśmie Pediatrics, przeanalizowali, które aktywności fizyczne lub jaki rodzaj sportu wydają się być związane z najmniejszym ryzykiem problemów z wagą.

Spośród 492 nastolatków, którzy nie grali w żadnym zespole, ok. 40% miało nadwagę lub było otyłych. W porównaniu do ok. 22% z 927 uczniów, którzy uprawiali co najmniej dwa różne rodzaje sportu.

Keith Drake, główny autor badania z Dartmouth Medical School's Hood Center for Children and Families w Lebanon, New Hampshire, powiedział, że granie w kilku zespołach sportowych może być bardziej korzystne niż granie tylko w jednym, gdyż te nastolatki prawdopodobnie pozostają bardziej aktywne przez cały rok.

Ponieważ informacje były przekazywane telefonicznie przez uczniów i rodziców, mogły zawierać błędy, stąd stwierdzenie, iż badanie miało pewne ograniczenia.

Badanie pokazuje, jak ważne jest, aby rodzice zachęcali swoje dzieci do zróżnicowanej aktywności ruchowej przez cały rok. Jeżeli sport to jest to, co młodzi ludzie chcą robić, a dana aktywność jest ograniczona pod względem intensywności, zaleca się znaleźć takie zajęcia sportowe, które będą odpowiednio pod tym kątem zdywersyfikowane.

Komentarze do: Uprawianie różnych sportów a prawidłowa waga u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz