Szukaj

Styl życia lekarza wpływa na doradztwo medyczne

Z najnowszych badań wynika, że lekarze dbający o swoje zdrowie częściej udzielają swoim pacjentom wskazówek na temat zdrowego trybu życia niż lekarze regularnie odwiedzający fastfoody zamiast siłowni. W dodatku naukowcy wykazali, że lekarzom bardziej doświadczonym oraz tym, którzy byli przekonani co do tego, że są wykwalifikowani aby skutecznie doradzać pacjentom zmiany w stylu życia, łatwiej było udzielać takich rad.

– Lekarze ćwiczący więcej od pozostałych byli bardziej chętni do przypominania swoim pacjentom o ogromnym znaczeniu aktywności fizycznej – powiedziała przewodnicząca zespołu badawczego dr Elizabeth Jackson, adiunkt medycyny z University of Michigan Health System in Ann Arbor.

Jak na ironię, naukowcy zauważyli również, że lekarze z nadwagą częściej zalecali swoim pacjentom więcej ruchu — według autorów badania prawdopodobnie dlatego, że sami pracowali nad takimi zmianami lub je planowali.

Wyniki badania opublikowano 1 października w internetowym wydaniu czasopisma Preventive Cardiology. W badaniu uwzględniono ankiety wypełnione przez 183 lekarzy; 102 z nich było praktykantami, zaś 80 było pełnoprawnymi lekarzami.

Około 21 procent praktykantów miało nadwagę, zaś niemal 6 procent było otyłe, podczas gdy 27 procent z wykwalifikowanych lekarzy miało nadwagę, a ponad 8 procent było otyłe. Większość lekarzy z obydwu grup w przeciągu ostatniego roku sprawdzała ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

U obydwu grup odnotowano niski poziom spożywania owoców i warzyw, uczęszczanie do fastfoodów co najmniej raz w tygodniu oraz brak aktywności fizycznej. Wykwalifikowani lekarze zdecydowanie częściej przyznawali, że ćwiczą cztery lub więcej razy w tygodniu.

Zgodnie z wynikami badania siedemdziesiąt procent z tej grupy przyznało, że doradzali swoim pacjentom zdrowy tryb życia, podczas gdy wśród stażystów było to tylko 37 procent.

Wśród lekarzy odnotowano również tendencję do braku wiary możliwość namówienia swoich pacjentów na zmianę stylu życia. Tylko 11 procent ze szkolących się lekarzy i 17 zawodowych czuło, że mogą pomóc swoim pacjentom zmenić nawyki żywieniowe.


– Częściowo problemem jest tutaj fakt, iż lekarze zazwyczaj widują osoby chore. Rzadko widujemy pacjentów, którzy po wizycie u nas zabierają się rychle do ćwiczenia.

Sytuacja w której lekarz ćwiczył ponad 150 minut tygodniowo była jednym z czynników zwiększającym prawdopodobieństwo tego, że zaleci on pacjentowi więcej ruchu. Ten rodzaj porady częstszy był też w przypadku lekarzy doświadczonych w poradnictwie medycznym. Naukowcy zauważyli również, że lekarze z nadwagą częściej doradzali swoim pacjentom ćwiczenia fizyczne.

– Każda wizyta pacjenta to okazja uświadomienia mu czynników ryzyka, które przyczyniają się na przykład do chorób serca czy raka płuc. Możemy edukować pacjentów i zachęcać do działania na rzecz swojego zdrowia – wyjaśnił dr Jonathan Whiteson, dyrektor Cardiac Pulmonary Wellness and Rehabilitation Program na NYU Langone Medical Center w Nowym Jorku.

– Jednak ten artykuł umacnia przekonanie, że my, lekarze, musimy bardziej się postarać podczas doradztwa medycznego – dodał.

Zarówno Whiteson jak i Jackson stwierdzili, że lepsze wyszkolenie pomaga lekarzom w doradzaniu swoim pacjentom oraz czują się bardziej skuteczni. Whiteson dodał, że warto się zastanowić nad wprowadzeniem odpowiednich ćwiczeń w szkołach medycznych.

– Nawyki ciężko zmienić – to zasadniczy problem z jakim tutaj się stykamy. Nie można przepisać tabletki na zmianę. Odpowiednio przeprowadzona, motywująca rozmowa z pacjentem może być niezmiernie przydatna. Lekarz zawsze może odnieść się do kogoś, kto zmienił swój styl życia, zaczął ćwiczyć i odczuł wymierne efekty — warto w ten sposób motywować pacjentów.

Komentarze do: Styl życia lekarza wpływa na doradztwo medyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz