Szukaj

Strój do biegania – czym kierować się przy wyborze stroju do biegania

Wybór odzieży do joggingu nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Kupując strój sportowy, zainteresowani biorą pod uwagę nie tylko to, czy podczas intensywnych treningów zapewni im komfort, ale także czy będą się w nim dobrze prezentować. Jakie są jednak najważniejsze kryteria, które należy brać pod uwagę przy wyborze stroju do biegania?

Strój do biegania – czym kierować się przy wyborze stroju do biegania

Na początku przygody z bieganiem, trzeba zastanowić się, czy faktycznie znajdzie się czas i zapał na regularny trening. Jeśli okaże się, że ten rodzaj aktywności fizycznej jest tylko sezonowym zajęciem, na początku lepiej postawić na zwyczajne dresy. Jeżeli natomiast bieganie staje się nowym stylem życia, dobrze pomyśleć o zakupie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży.

Odzież do biegania

Bielizna do biegania

Źle dobrany biustonosz podczas biegania może spowodować nieprzyjemne uwieranie i odebrać radość z uprawiania joggingu. W sklepach dostępne są profesjonalne staniki sportowe wykonane z materiałów, które zapobiegają otarciom. Ponadto dzięki dodatkowym obszyciom utrzymują one biust w jednym miejscu. Zaletą staników sportowych jest także szybkie odprowadzanie potu na zewnątrz.

Wybierając natomiast skarpetki do biegania, warto zdecydować się na takie, które pozbawione są szwów - pozwoli to uniknąć odcisków.

Spodnie do biegania

W tej roli sprawdzą się specjalne spodenki do biegania albo dwuwarstwowe legginsy izolacyjne. Najczęściej są zaopatrzone w kieszenie z zamkiem, w którym można schować telefon czy dokumenty. Elastyczne legginsy sportowe dzięki użyciu tak zwanych inteligentnych włókien termoaktywnych zagwarantują ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi również zimą. W czasie chłodów dobrze założyć na nie ortalionowe spodnie. Szorty z poliestru czy elastyny powinny zawierać możliwy do wyregulowania pas, dzięki czemu łatwo będzie dopasować je do sylwetki.

Koszulki i bluzy do biegania

Podczas wysiłku ciało oddaje sporo ciepła, w rezultacie czego organizm poci się, stąd zbyt gruba warstwa odzieży szybko przyczyni się do poczucia dyskomfortu. Ciepłą wiosną i upalnym latem dobrze ubierać lekkie, przewiewne koszulki. Należy unikać ubrań z bawełny, gdyż wolno schną, a skóra podczas biegania musi pozostać sucha. Warto sięgnąć po odzież termoaktywną, idealną na każdą porę roku.

Podstawowa zasada biegania w chłodniejszych porach roku brzmi: „jeśli wybierasz się w teren, aby pobiegać, ubierz się tak, jakby temperatura na zewnątrz wynosiła dziesięć stopni więcej niż w rzeczywistości". Jesienią najlepiej zakładać bezpośrednio na odzież termoaktywną bluzy z długim rękawem. Kto nie słyszał o uniwersalnej zasadzie ubierania się na cebulkę? W sytuacji niespodziewanej zmiany pogody z łatwością da się zdjąć albo znów nałożyć na siebie kolejną warstwę odzieży.

Kurtka do biegania

Podczas deszczów nie wolno zapomnieć o lekkiej, szybkoschnącej kurtce z kapturem. Musi chronić przed wiatrem, jak i zapewniać ciepło. Powinna być zaopatrzona w otwory pod pachami zapewniające lepszą cyrkulację powietrza. Dobrym zamiennikiem przy nieco wyższej temperaturze będzie kamizelka, która da większą swobodę ruchów.

Strój do biegania z materiałów termoaktywnych

W sklepach z odzieżą sportową spotkać się można z szeroką ofertą koszulek i legginsów do biegania wykonanych z mieszanki włókien naturalnych z syntetycznymi, przeznaczonych na okres wiosenno-letni, jak i jesienno-zimowy. Tkaniny takich ubrań stworzone są z dwóch warstw: hydrofilowej (wewnętrznej) i hydrofobowej (zewnętrznej). Ta pierwsza służy do wchłaniania potu, druga natomiast nie przepuszcza wilgoci, o którą nie trudno przy nagłych opadach deszczu czy śniegu. Przez cały rok biegacze bardzo chętnie sięgają po odzież termoaktywną: cieńszą na upały, najgrubszą na mróz. Właściwie dobrana powinna przylegać do skóry - krótko mówiąc, opinać ciało.

Żeby jak najdłużej zachować właściwości ubrań izolacyjnych, po każdym użyciu najlepiej prać je ręcznie przy użyciu delikatnych proszków bez stosowania środków zmiękczających - obniżają one funkcjonalność materiałów termoaktywnych.

Buty do biegania

W czasie wysiłku, jakim jest jogging, to właśnie mięśnie nóg i stopy stają się częściami ciała szczególnie narażonymi na różnego rodzaju kontuzje oraz odciski, dlatego decydując się na ten rodzaj aktywności fizycznej, warto zadbać o zakup lepszego obuwia. Niestety, w tej roli nie sprawdzą się rozchodzone trampki - buty muszą mieć miękką podeszwę, która zamortyzuje obciążenie mięśni nóg. W okresie wzmożonych opadów deszczu, a już na pewno śniegu warto zastanowić się nad kupnem profesjonalnych butów sportowych sięgających za kostkę albo zwykłych biegowych, wzbogaconych jednak membraną (chroni przed wodą z zewnątrz oraz zapewnia odpowiedni obieg powietrza w bucie).

Akcesoria przydatne podczas biegania

Jako dodatek do stroju do biegania akcesoria pozornie wydają się najmniej ważne, a jednak dobrze w nie zainwestować. Wśród gadżetów tego typu warto zwrócić uwagę na bidon z wodą mocowany na specjalnym pasie biodrowym oraz pulsometr - urządzenie pozwalające zmierzyć puls w czasie treningu, łączące w sobie zegarek, stoper, kalendarz i alarm. Pulsometr wyznacza optymalne tempo, w jakim powinno się wykonywać trening (niezależnie od tego, czy będzie to jogging, czy ćwiczenia na siłowni).

Zarówno zaprawionym w pokonywaniu dystansów biegaczom, jak i tym początkującym można polecić opaski kompresyjne zmniejszające ryzyko urazów poprawiające krążenie krwi. Odblaski na ubraniach zapewnią bezpieczeństwo, gdy wyrusza się w teren wieczorem. W charakterze sprawdzonego (i dozwolonego) dopingu sprawdzi się natomiast odtwarzacz MP3 z rytmiczną muzyką zamocowany przy pasie lub włożony do kieszeni w spodniach.

Okulary przeciwsłoneczne z plastycznymi zausznikami, frotki pochłaniające wilgoć, czapeczki z daszkiem na lato (i ocieplające na zimę) również powinny znaleźć się na liście przydatnych akcesoriów do biegania.

Autor: Urszula Maciuga

Komentarze do: Strój do biegania – czym kierować się przy wyborze stroju do biegania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz