Szukaj

Sport lepszy niż książka?

Kurczenie się mózgu z biegiem lat jest nieuniknione, lecz zespół brytyjskich badaczy odkrył, że aktywność fizyczna ogranicza owe zjawisko u osób powyżej 70 roku życia. Działalność społeczna i książka nie mają natomiast żadnego zatwierdzonego efektu.Jogging czy krzyżówka: najskuteczniejszy sposób, aby zachować dobre zdrowie mózgu u osób starszych, niekoniecznie jest taki, jak myślimy. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu, ćwiczenie fizyczne jest skuteczną ochroną przeciw starzeniu się mózgu u osób po 70.

Natomiast działalność społeczna, która pozornie wydaje się bardziej stymulować intelektualnie mózg, nie ma rozpoznanego pozytywnego rezultatu.

W trakcie niniejszego badania trwającego aż 3 lata, stan zdrowia około 700 osób był regularnie kontrolowany, a ich mózgi analizowane przez psychologów i ekspertów od neuroobrazowania. Szczególnie monitorowane było kurczenie się mózgu oraz jego istota szara i biała.

Badania, doprowadziwszy do zdumiewających rezultatów, opublikowane zostały w czasopiśmie Neurology.

Fakt, iż kurczenie się mózgu powoduje zaburzenia pamięci i myślenia, nie stanowi już sekretu. Podczas badania obserwacje pokazały, że zjawisko to rzadziej dotyczy seniorów regularnie uprawiających sport. Ich substancja biała, związana z przekazywaniem informacji w mózgu, przejawia mniej zmian chorobowych. Ponadto, co również wynika z badania, ta sama grupa osób posiada więcej substancji szarej od innych badanych.


Osoby uczestniczące w aktywnościach społecznych lub te, które dużo czytają, również poddane zostały podobnemu badaniu. Niestety, w przeciwieństwie do grupy poprzedniej, ta nie wykazała lepszego stanu zdrowia mózgu od statystycznej średniej. Fakt ten, pozwala stwierdzić, że sport, w porównaniu z ćwiczeniami intelektualnymi, jest najlepszym środkiem zapobiegającym starzeniu mózgu.

Krok ku specjalnie dostosowanym programom

Nasze badania sugerują, że aby zachować zdrowie mózgu, ćwiczenia fizyczne byłyby skuteczniejsze niż czynności wykonywane w trybie siedzącym, komentuje Alan Gow z Uniwersytetu w Edynburgu. Jesteśmy entuzjastyczne nastawieni wobec nowych etapów naszych prac, tymczasem próbujemy zrozumieć, co jest podstawą owego zjawiska. Faktem jest, że powinno się zachęcać do każdej aktywności fizycznej, nawet do krótkiego, codziennego marszu.

Prace te dostarczają elementów informujących o tym, co wpływa na starzenie mózgu oraz o tym, jak możemy walczyć przeciw spadkowi sprawności umysłowej, zachwyca się ze swej strony, James Goodwin, szef działu badań organizacji Age UK, finansującej badanie. Gdybyśmy mogli definitywnie stwierdzić, że sport daje ochronę przeciw owemu zwyrodnieniu, otworzyłoby to drzwi programom fizycznym, dostosowanym do osób starzejących się.

Komentarze do: Sport lepszy niż książka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz