Szukaj

Sport? Każdy może go uprawiać!

Decydujesz się na powrót do sportu. Jest to dobry pomysł, pod warunkiem, iż odbywa się to na prawidłowych zasadach. Ponieważ, kiedy nasze ciało do niczego nie służy, to wtedy się zużywa... Niezauważalnie, pojawia się nadwaga, a odporność na wysiłek się powiększa.

Sport? Każdy może go uprawiać!

Praktykowanie sportu w klubach sportowych najczęściej podlega wcześniejszej wizycie u lekarza. Nawet nie próbuj jej unikać. Ale, jeśli sama/sam się decydujesz na podjęcie aktywności sportowej, z całą pewnością nie zaniedbaj wizyty u swojego lekarza rodzinnego.

Po poważnym badaniu, lekarz będzie mógł cię upewnić, zachęcić, zorientować w kierunku dyscypliny sportowej najlepiej przystosowanej do twojego stanu oraz do twojego trybu życia.

Nawet jeśli czujesz, że twoje serce ma 20 lat, wiedz, że możesz się mylić. Lekarz przepisze ci elektrokardiogram wysiłkowy. Jest on niezbędny do tego, aby określić rytm treningu, który twoje serce będzie w stanie znieść. Lekarz doradzi ci również rozszerzenie dobrych postanowień również na inne aktywności, nie tylko na sport: rzucenie palenia, umiarkowane picie alkoholu, lepszy dobór jedzenia... Tłuszcze, przede wszystkim.

Jeśli dobrze się dostosujesz do jego porad, wyciągniesz maksimum korzyści ze swojego nowego rytmu życia. Unikniesz również dołączenia do całego stada sportowców niedzielnych, którzy padają ofiarą zawału serca. Tych, których lekarze nazywają „niedzielny Tarzan”...

Bruno Sesboué jest lekarzem medycyny sportowej na CHU w Caen w Normandii. Jest on również członkiem biura Francuskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Specjalista ten uważa, iż praktycznie każdy z nas może uprawiać sport. W zasadzie, prawie każdy.

Wyjątki? Na przykład, ludzie dotknięci poważnymi patologiami. Nie chodzi tutaj o pojęcie współzawodnictwa, które jest rozumiane pod słowem „sport”. Nie jest to najważniejsze. W rzeczywistości, to aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia. I każdy może to robić, niezależenie od wieku.

Aktywność fizyczna? Samo dobro...

A więc, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i jaka jest twoja kondycja fizyczna, nie zapomnij, że powrót do formy powinien być dostosowany do twoich indywidualnych zdolności. Praktyka umiarkowana, ale regularna, jest znacznie lepsza niż trening intensywny, ale nieregularny. W rzeczywistości, jest to jeden z najlepszych sposobów, jaki mamy do dyspozycji, aby zachować dobre zdrowie.

Aktywność fizyczna albowiem poprawia krążenie krwi, chroni tętnice, obniża ciśnienie tętnicze, a także wspomaga układ oddechowy. Jest ona niezbędna, jeśli chcemy zapobiegać chorobom serca oraz układu krążenia, jak również nadciśnieniu tętniczemu. Nie zapominając oczywiście o tym, iż aktywność fizyczna pozwala spalać kalorie. Dużo kalorii...

Jak uważa zresztą Światowa Organizacja Zdrowia, powinniśmy poświęcać conajmniej 30 minut dziennie na nasz trening. Trzydzieści minut, każdy jest w stanie tyle wygospodarować. A jest to sprawa podstawowa, ponieważ jak uważa Bruno Sesboué, nasz organizm naprawdę nie jest stworzony do życia w stanie spoczynku. Potrzebuje on ruchu.

Aktywność fizyczna jest w końcu dobra ... dla naszego zdrowia psychicznego. Mnóstwo prac naukowych wykazało już jej korzystne działanie przeciwko, na przykład, pojawianiu się depresji. Ale nie tylko, ponieważ aktywność fizyczna chroni również przed stresem i przed uczuciem odizolowania.

Ostatna kwestia, i wcale nie niższe rangi: sport zdecydowanie zmniejsza poziom agresji u nastolatków. Sport pomaga także w zapobieganiu nikotynizmowi, jak również, generalnie, w redukcji liczby zachowań ryzykownych. Jak na przykład, stosunki seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia albo zażywanie narkotyków. Oczywiście, że tak!

W skrócie mówiąc, aktywność fizyczna, jeśli jest praktykowana z umiarkowaniem, ale regularnie, to same korzyści. A więc, nie zapomnijcie, że dla własnego zdrowia, musimy zacząć się RU-SZAĆ!

Aktywność fizyczna jest więc fundamentalna dla prewencji, ale również dla leczenia niektórych chorób. Aktywność fizyczna opóźnia również efekty nieuniknionego starzenia. A przede wszystkim, opóźnia pojawienie się osteoporozy, która atakuje jedną kobietę na trzy po ukończeniu 50 roku życia.

... niezależnie od twojego wieku

Generalnie, osoby starsze mogą tylko skorzystać, jeśli ich mobilność jest dobra. Wzrasta ich siła mięśniowa, a także poczucie równowagi. Mają oni również większą swobodę w ruchach, ponieważ ich stawy są w o wiele lepszym stanie. A koordynacji motorycznej także nie można niczego zarzucić. Bez wyliczania nawet innych korzystnych skutków, takich jak spadek ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu oraz wagi...

Niezależnie od tego, czy oddajesz się tenisowi, piłce nożnej, pływaniu, lekkoatletyce, nigdy nie zapominaj o tym, aby się rozgrzać. Jest to podstawa. Tak jak przypomina nam o tym Bruno Sesboué, to tak, jak silnik samochodu: aby dobrze działał, motor musi być dobrze rozgrzany.

Powrót do obowiązków po wakacjach?

Jest to idealny moment na to, aby powrócić do sportu. Po prostu dlatego, że podczas lata spalamy więcej energii. A nasze ciało jest przyzwyczajone do ruchu. Wakacje są okresem, kiedy jesteśmy wyjątkowo aktywni, a więc, skorzystajmy jeszcze z nich tyle, żeby w dalszym ciągu uprawiać jakąś aktywność fizyczną. To właśnie wtedy jesteśmy do tego najlepiej przygotowani.

Dlatego też, trzeba spróbować oddawać się aktywności fizycznej dwa razy w tygodniu, aby zachować płynące z niej korzyści, a także po to, aby poczynić dalsze postępy i wyciągnąć z niej również korzyści dla zdrowia. A pozwoli to nam lepiej przejść przez zimę, jak również generalnie zwiększyć nasz kapitał zdrowia.

Dla wszystkich tych, którzy niekoniecznie są fanami piłki nożnej, pływania albo gimnastyki: ratujcie się uprawiając piesze marsze. Nawet jeśli w żadnym momencie nie odczujecie wielkiego wysiłku, to jednakże taki spacer to dobry trening dla zdrowia.

Obserwujcie swoje dzieci...

Wasze dziecko bardzo wyraźnie pociąga sport? Wykorzystajcie tę okazję, aby naprawdę zaangażowało się w uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej. Pomagajcie mu ... i obserwujcie je ze względnie bliskiej odległości. Pozwólcie mu na swobodny wybór dyscypliny. Jest to sprawą podstawową, a dzięki temu uchronicie jego motywację, a także wasze przyszłe relacje. Działajcie dyskretnie, ale w sposób pozytywny: mądra rada w dobrym momencie zawsze odniesie skutek.

Zachęcajcie swoje dzieci do mieszania dyscyplin. Na przykład, około 12-13 roku życia, niech to będą sporty indywidualne i grupowe. W ten sposób, dzieci rozwiną wytrzymałość, giętkość, zręczność i szybkość. Ale także swój zmysł relacji społecznych. Zróbcie z tego zabawę. Dziecko pozostanie dzieckiem. Czuwajcie nad tym, aby sport zachował całą jego beztroskę. A także, przede wszystkim, żeby był on źródłem przyjemności. Nie zachowujcie się jak selekcjoner sportowy. Przyjemność i zabawa pozostaną, jeśli nie przesadzicie. I nie przesadzajcie również z rankigami. Ileż dzieci – dziewcząt i chłopców – zostało kompletnie wykończonych zbyt intensywnymi treningami!

Oczywiście, dobra kontrola lekarska jest niezbędna. Raz w roku, przewidźcie konsultacje ze swoim lekarzem rodzinnym. W pełni świadomy osobistej i rodzinne sytuacji waszego dziecka, lekarz będzie mógł określić jego poziom zdolności...

A jeśli wasze dziecko cierpi na astmę, nie przeszkadzajcie mu w uprawianiu sportu. Pływanie oraz bieganie redukuje objawy choroby. Dziecko astmatyczne może, a nawet musi, praktykować praktycznie każdy sport. Ileż mistrzów sportowych jest astmatykami! Podstawą jest nauczenie go kontrolowania oddechu. Poznanie kryteriów wyboru „dobrego” sportu, a także dobrych technik przygotowujących do ćwiczeń fizycznych.

Komentarze do: Sport? Każdy może go uprawiać!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz