Szukaj

Pływanie w chlorowanych basenach nie jest takie dobre dla zdrowia

Pływanie na krytych basenach, w których stosuje się chlor jako środek dezynfekujący, nie jest takie dobre dla zdrowia, sugerują ostatnie badania hiszpańskie, które podkreślają możliwe działanie toksyczne takich środków na poziomie genetycznym u pływaków. Naukowcy z Centrum Badań Epidemiologii Środowiskowej (CREAL) oraz z Instytutu Badawczego przy szpitalu Hospital del mar (Imim), przebadali związki między produktami chemicznymi (DBP), używanymi do dezynfekcji wody w basenach i ich działaniem mutagennym u pływaków.Naukowcy chcieli się dowiedzieć, czy takie środki mogą wywołać permanentne mutacje w DNA u ludzi. Aby tego dokonać, uczeni porównali próbki wody z dwóch basenów, jednego dezynfekowanego chlorem, a drugiego bromem. Przestudiowali następnie krótkoterminowe zmiany wskaźników toksyczności genetycznej u użytkowników tych basenów. Prace te zostały następnie opublikowane w przeglądzie amerykańskim Environmental Health Perspectives (EHP).

Toksyczne działanie na poziomie genetycznym zostało zaobserwowane u 49 zdrowych dorosłych, którzy pływali 40 minut w krytym basenie z chlorowaną wodą, przedstawiło w swoim komunikacie Centrum Badań Epidemiologii Środowiskowej (CREAL). Zaobserwowano wzrost poziomu obydwu wskaźników toksyczności genetycznej u pływaków, badając stężenie środków dezynfekujących w wydychanym przez nich powietrzu, po przeprowadzonych ćwiczeniach na basenie. Chodzi tutaj o produkty chemiczne, które pozostają w wodzie po dezynfekcji.


Jeden z tych markerów jest uważany za wskaźnik ryzyka pojawienia się raka u zdrowych ludzi, według Centrum Badań Epidemiologii Środowiskowej. Inne wskaźniki sugerują, iż środki dezyfekujące mogły także wywrzeć pewne działanie na drogi oddechowe tych samych pływaków, ze szczególnym zwróceniem uwagi na komórki płuc. Ale w tym ostatnim punkcie, naukowcy pozostają ostrożni, naciskając przede wszystkim na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań, aby wyjaśnić jego znaczenie z punktu widzenia klinicznego.

Manolis Kogevinas, współprzewodnicząca Centrum Badań Epidemiologii Środowiskowej, podkreśla, iż te badania wcale nie mają na celu zniechęcenie ludzi do pływania, ale raczej naciskają na konieczność zredukowania ilości środków chemicznych, używanych na basenach. Centrum Badań Epidemiologii Środowiskowej, instytut znajdujący się w Barcelonie, zaleca bardzo rygorystyczne dawki środków dezynfekujących. Zalecenia te mają na celu zredukowanie ich odkładania się w organizmach pływaków. Uczeni zalecają także używanie prysznica przed pływaniem oraz stosowanie czepków kąpielowych.

Komentarze do: Pływanie w chlorowanych basenach nie jest takie dobre dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz