Szukaj

Mężczyźni uprawiający sport produkują spermę lepszej jakości

Umiarkowana aktywność fizyczna wpływa na zróżnicowanie poziomu hormonów płciowych u mężczyzn, tworząc gospodarkę hormonalną bardziej korzystną dla produkcji plemników lepszej jakości. Sport był traktowany dotychczas jako walka z otyłością i niektórymi chorobami. Od niedawna jednak może być skutecznym środkiem w walce z niepłodnością mężczyzn.Męska bezpłodność jest problemem, który musimy traktować poważnie. Amerykańskie służby zdrowia twierdzą, że problemy z płodnością dotyczą jednego mężczyzny na trzech. Co więcej, jakość spermy pogorszyła się w ciągu ostatnich 50 lat – przyczyną prawdopodobnie jest środowisko. Tytoń, alkohol, Wi-Fi, telefony komórkowe oraz liczne produkty chemiczne mają negatywny wpływ na płodność.

Na szczęście, odpowiednia kontrola i higiena osobista sprzyjają płodności i odpowiedniej produkcji plemników. Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie odkryli niedawno związek między zrównoważoną aktywnością fizyczną a polepszeniem jakości spermy u mężczyzn. Sport wpływa zatem znacząco na poziom hormonów płciowych i na płodność męską.

To badanie, opublikowane w European Journal of Applied Physiology, zostało przeprowadzone na 31 młodych mężczyznach (średnia wieku 19 lat), skarżących się na problemy z płodnością. 16 z nich było sportowcami, natomiast 15 prowadziło siedzący tryb życia. Po 3 i 6 dniach abstynencji, zebrano próbkę spermy, by określić liczbę plemników i jakość ejakulatu, jego morfologię i ruchliwość.


Poziom hormonów (LH, FSH, testosteron, kortyzol i epitestosteron) został ustalony. Trzy pierwsze hormony wskazywały optymalną gospodarkę hormonalną przy maksymalnej produkcji plemników, podczas gdy inne dane opisywały metabolizm w organizmie, gdzie testosteron determinował  anabolizm (część metabolizmu związana ze wzrostem tkanek organizmu) a kortyzol - katabolizm (reakcje chemiczne organizmu prowadzące do rozpadu złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki).

Rezultaty? Sportowcy posiadali większy odsetek gamet. Autorzy badań twierdzą, iż umiarkowana aktywność fizyczna oddziaływuje na wzrost poziomu LH, FSH i testosteronu, umożliwiając korzystniejsze funkcjonowanie w produkcji spermy.

Sport więc ma swe zalety. Jego wpływ jest uzasadniony w niegroźnych przypadkach niepłodności męskiej.

Pojawia się tutaj pytanie - jak często go uprawiać? Ci sami naukowcy, pod kierownictwem Ricardo Vaamonde-Lemos, ukazali w swej pracy, iż biegacze triatlonowi i gracze water polo odnoszący dobre wyniki, nie wykazywali się tak dużą płodnością, jak ci uprawiający sport umiarkowanie. Nadmiar wysiłku fizycznego zatem również niekorzystnie wpływa na męską płodność.

Jakby nie było, jest jeszcze za wcześnie, by przedstawić definitywnie wyniki badań. Jednak nie od dziś wiadomo, że coraz to nowsze wynalazki (Wi-Fi, telefon komórkowy, chemia...) stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia i płodności. Wiele osób podczas korzystania z laptopa trzyma go na kolanach – należy jednak pamiętać, że jest to bardzo szkodliwe i postępować w myśl zasady - „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Komentarze do: Mężczyźni uprawiający sport produkują spermę lepszej jakości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz