Szukaj

Ćwiczenia fizyczne działają również na DNA

Badacze szwedzcy odkryli, że ćwiczenia fizyczne powodują zmiany chemiczne i strukturalne na łonie DNA, bez równoczesnej zmiany kodu genetycznego. Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna ma same zalety, jeżeli chodzi o nasze zdrowie, nasze mięśnie i nasze narządy. Ale raczej mało kto wie, że aktywność fizyczna działa na nasz organizm zupełnie na innym poziomie.Albowiem, wysiłek fizyczny ma również powodować zmiany w skali molekularnej. Takie są obserwacje szwedzkich naukowców z instytutu Institut Karolinska, którzy przeprowadzili badania na mięśniach płaskich w laboratorium.

Mięśnie przystosowują się do tego, co robimy. Jeżeli nie robimy nic, mięśnie zanikają. Jeżeli zaczynamy ich używać, pojawiają się na nowo. A naukowcy szwedzcy zidentyfikowali mechanizm związany z tym zjawiskiem, jak możemy przeczytać w badaniu opublikowanym w przeglądzie naukowym Cell Metabolism.

Juleen Zierath, jeden z badaczy, który uczestniczył w tym projekcie, wyjaśnia tutaj, że mechanizm, który ma leżeć u podłoża tych zmian, ma w rzeczywistości działać na poziomie DNA mięśni, gdzie dochodzi do modyfikacji chemicznych i strukturalnych.


Ale zmiany te zostały sklasyfikowane jako epigenetyczne, co oznacza, że nie dochodzi do nich w samych genach konkretenie, ale raczej w czynnikach, od których zależy ekspresja tych genów. I jest to ważna różnica.

Jak wyjaśnia to naukowa strona Science et Avenir, chodzi tutaj o mechanizmy, które pozwalają organizmowi na przystosowanie się do wysiłku.

Jednakże, ćwiczenia fizyczne nie są jedynym czynnikiem, który może prowokować takie zmiany. Badacze w rzeczywistości zaobserwowali już, że kofeina ma taki sam efekt. Co nie zmienia faktu, że na dzień dzisiejszy nikt by nie ośmielił się, żeby proponować zastąpienie ćwiczeń fizycznych małą czarną. Absolutnie nie.

Natomiast, badacze oceniają raczej, że lekarstwa na bazie kofeiny, w oparciu o wiedzę, jaką mamy, mogą być podawane ludziom, którzy z różnych względów nie mogą uprawiać sportu.

Juleen Zierath stwierdza, że ćwiczenia fizyczne to w pewnym sensie również medycyna. Można powiedzieć, że dobrym środkiem na zmianę naszego genomu tak, żeby zapewnić sobie dobre zdrowie, może być po prostu krótka sesja tańca, joggingu, treningu na siłowni...

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne działają również na DNA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz