Szukaj

Ciągle siedzimy zbyt długo

Nawet jeżeli wydaje ci się, że jesteś modelowym przykładem fizycznej aktywności, prawdopodobnie i tak spędzasz zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Tak przynajmniej donoszą badacze z Northwestern University, którzy przeprowadzili niewielkie badanie na ten temat.Wyniki obserwacji opublikowano w przeglądzie International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity.

Według uzyskanych rezultatów, kobiety, które regularnie ćwiczą, w dalszym ciągu siedzą tyle samo co kobiety, które prowadzą bardziej siedzący tryb życia.

Dr Lynette L.Craft, jedna z badaczek, specjalistka od medycyny prewencyjnej, wysnuwa przypuszczenie: wydaje mi się, że niektórzy ludzie zakładają, że jeżeli poświęcą 30-40 min w ciągu dnia na aktywność fizyczną, to są już całkowicie rozgrzeszeni z troski o swoje zdrowie. Oczywiście, ćwiczenia są bardzo ważne i związane z wieloma pozytywnymi efektami zdrowotnymi, ale negatywne konsekwencje zdrowotne są związane z długim siedzeniem.


Badanie naukowców z Northwestern University pokazuje, że to, że jesteś fizycznie aktywny, nie oznacza automatycznie, że siedzisz mniej.

Prace te objęły obserwacją 91 kobiet, które cieszyły się dobrym zdrowiem, w wieku od 40 do 75 lat. Panie poproszono o noszenie przez tydzień na sobie urządzenia, które mierzyło ich aktywność (siedzenie, stanie, ćwiczenia) w ciągu dnia.

Okazało się, że nawet jeżeli wiele z tych kobiet ćwiczyło zgodnie z zaleceniami w ciągu tygodnia – ok. 150 min – to i tak spędzały na siedząco blisko 9 godzin dziennie.

Dlatego naukowcy po raz kolejny dosadnie podkreślają: siedzenie nie jest dla nas dobre. Związane jest z nadciśnieniem, nadwagą, a także z chorobami serca.

Komentarze do: Ciągle siedzimy zbyt długo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz