Szukaj

Zdjęcia rentgenowskie zębów powodują raka mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Promieniowanie X, które stosuje się do robienia rentgenowskich zdjęć zębów, może podwajać ryzyko zachorowania na najbardziej powszechny typ nowotworu mózgu, jak stwierdzają naukowcy z uniwersytetu w Yale, w Harwardzie, a także z innych prestiżowych instytucji naukowcych. Artykuł na ten temat ukazał się w przeglądzie specjalistycznym Cancer, wydawanym przez amerykańskie towarzystwo raka, American Cancer Society.Jest to dość przerażające i nie ma wątpliwości, że jest to bardzo poważne ostrzeżenie, ale sami naukowcy podkreślają, że ludzie nie powinni przesadnie reagować na te wieści.

Przekaz dla pacjentów jest taki: nie panikować. Chodzić do dentysty, mówi główna autorka tego badania, doktor Elizabeth Claus, neurochirurg ze szpitala Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, a także w szkole zdrowia publicznego Yale School of Public Health.

Jednakże, pacjenci powinni rozmawiać ze swoimi dentystami na temat konieczności przeprowadzania badania rentgenowskiego. Taka jest generalna konkluzja z przedstawionego badania.

Guzem mózgu, o którym tutaj mowa, jest oponiak, który zazwyczaj nie jest złośliwy, co znaczy, że się rozwija, ale nie rozprzestrzenia. Aczkolwiek, może on pacjentom sprawić wiele kłopotów, bardzo poważnych; jak mówią eksperci, ludzie z oponiakami często żyją długo i zdrowo bez leczenia, a także często umierając z innych przyczyn niż oponiak.


Lekarze diagnozują około 5 000 nowych przypadków rocznie w Stanach Zjednoczonych, trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Omawiane badanie obserwacją objęło 1 433 osoby zdiagnozowane z oponiakiem, a także 1 350 osób z grupy kontrolnej.

Obydwie grupy zostały dobrane pod kątem wieku, płci, rasy, przychodów, zamieszkania. Naukowcy bądź przyjrzeli się rejestrom dentystycznym tych osób, bądź też poprosili ich o przypomnienie sobie swojej osobistej historii przeprowadzanych badań rentgengowskich zębów, poczynając od dzieciństwa.

Jak stwierdzają eksperci, badanie to nie jest więc najlepsze jakościowo, jak każde tego typu badanie, które opiera się na osobistych wspomnieniach pacjentów: ludzie z nowotworem albo jakimkolwiek problemem zdrowotnymi o wiele lepiej przypominają sobie, że mieli przeprowadzone badanie rentgenowskie, byli narażeni na zanieczyszczone powietrze i pestycydy, albo używali telefonu komórkowego, niż cokolwiek innego, co można podejrzewać o spowodowanie problemu.

Dyrektor naukowy American Cancer Society, doktor Otis W. Brawley stwierdza, iż jedyną rzeczą, jaką można stwierdzić na podstawie tego badania jest to, iż pojawia się sugestia odnośnie istnienia powiązania badania rentegnowskiego zębów a oponiakami.

W swoich wytycznych z 2006 roku, amerykańskie towarzystwo dentystyczne, American Dental Association stwierdzało, że badania rentegnowskie zębów powinno być używane do wykrywania chorób jedynie po przeprowadzonym badaniu klinicznym. A jeżeli dentysta uważa, że takie badanie jest konieczne, powinno ono być przeprowadzane według zasady ALARA (As Low as Reasonably Achievable), aby zminimalizować kontakt pacjenta z promieniowaniem.

Komentarze do: Zdjęcia rentgenowskie zębów powodują raka mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz