Szukaj

Zawarte w marihuanie THC zapobiega rozwojowi wirusa HIV w organizmie

Podziel się
Komentarze0

Istnieje wiele dowodów na lecznicze działanie marihuany (bardziej poprawnie Cannabis), a kolejnym jest wynik ostatnich badań, które wykazały, że może ona zahamować rozprzestrzenianie się wirusa HIV w organizmie zarażonych pacjentów, nie powodując skutków ubocznych.

Badacze z Louisiana State University odkryli, że podawanie dawki dobowej tetrahydrokanabinolu lub THC, małpom zarażonym SIV, nieludzką odmianą HIV, pomogło chronić system immunologiczny stworzeń przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Konkretnie, w żołądkach małp, które są miejscem, gdzie HIV ma tendencję do magazynowania i rozprzestrzeniania infekcji, THC pomógł zminimalizować szkody wyrządzone tkance jelitowej. Opublikowane w czasopiśmie AIDS Research and Human Retroviruses badania polegały na podawaniu małpom zakażonym SIV dzienną dawkę THC przez 17 miesięcy, w tym czasie były u nich indywidualnie analizowane markery rozprzestrzeniania się HIV. Pod koniec okresu badania okazało się, że THC nie tylko pomaga chronić żołądek tkanki przed progresją choroby, ale również wzmaga produkcję populacji zdrowych, normalnie funkcjonujących komórek wokół uszkodzonych tkanek, które mogą wskazywać na jego potencjał do odwrócenia, a nawet leczenia choroby.

Wyniki badań są obiecujące, potwierdzają wcześniejsze, z 2011 r., w zakresie potencjału THC w wydłużaniu żywotności pacjentów zakażonych HIV. Leczniczy wpływ THC został również pokazany w badaniu Temple University School of Medicine w Filadelfii z 2012 r., które wykazało, że chroni ono mózg przed komórkami zakażonymi wirusem HIV, nawet u pacjentów w późnym stadium HIV i AIDS.

W tym samym czasie, kontynuowanie federalnego zakazu korzystania z tysięcy naturalnych roślin, jako form terapeutycznych, blokuje naukowcom możliwość, by lepiej zrozumieć pełen potencjał kliniczny marihuany. Naukowcy nie są w stanie uzyskać niezbędnego federalnego finansowania badań konopi, jak również są ograniczenia w badaniach klinicznych wpływu roślin leczniczych na ludzi. Około 1,1 miliona Amerykanów, którzy obecnie żyją z HIV nie ma innych opcji leczenia, niż przyjmowanie ciężkich leków antyretrowirusowych. Nie wykazano, by leki te, oprócz wywoływania działań niepożądanych, takich jak nudności, zapalenie trzustki oraz obwodowa neuropatia, faktycznie leczyły chorobę.

„Ponieważ rząd federalny nadal klasyfikuje marihuanę jako szkodliwy narkotyk - jest trudnym dla naukowców, aby uzyskać finansowanie dla wszelkich badań w tej dziedzinie”, pisze Tara Culp –Ressler. "Rząd kontroluje dostęp do małej ilości marihuany, będącej do dyspozycji celów badawczych oraz często odmawia projektów, które mogłyby prowadzić do istotnych zabiegów, dlatego, że wymagają one zastosowania marihuany. Naukowcy wielokrotnie skarżyli się, że prawo anty-narkotykowe hamuje innowacje naukowe.”-dodaje.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Zawarte w marihuanie THC zapobiega rozwojowi wirusa HIV w organizmie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz