Szukaj

Zakaz palenia zmniejszył liczbę przedwczesnych porodów

Podziel się
Komentarze0

Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych w Colorado doprowadził do zmniejszenia ilości kobiet palących w okresie ciąży, co ograniczyło liczbę przedwczesnych porodów. Zakaz ten umożliwił dostarczenie namacalnych dowodów dotyczących wpływu palenia na zdrowie matki i dziecka.Prenatalna ekspozycja na dym tytoniowy, niezależnie od tego czy matka pali czy też jest palaczem biernym, wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu i niską masą urodzeniową dziecka. Porównując wyniki dwóch miast (w pierwszym obowiązywał zakaz palenia, natomiast w drugim nie było takich ograniczeń) wykazano, że w mieście, w którym palenie było regulowane przez przepisy prawne, liczba palących matek i przedwczesnych porodów zmniejszyła się.


W artykule A Colorado Natural Experiment, Robert Lee Page stwierdził, że interwencja państwa ograniczająca możliwość palenia poprawiła wyniki matek oraz płodów.

Narażenie na dym tytoniowy wiąże się nie tylko z ryzykiem śmierci związanym w rakiem płuc lub chorobą serca, ale stanowi również zagrożenia dla rozwoju płodów. Obiecujące wyniki tego badania sugerują, że kobiety w ciąży i ich dzieci stanowią istotną populację do dalszych badań dotyczących wpływu państwowych rozporządzeń i zdrowia publicznego.

Komentarze do: Zakaz palenia zmniejszył liczbę przedwczesnych porodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz