Szukaj

Poród rodzinny

Podziel się
Komentarze0

Obecność kogoś bliskiego zawsze daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne szczególnie w czasie porodu. W dzisiejszych czasach bardzo modne stały się porody rodzinne i nic w tym dziwnego, gdyż każda przyszła mama czuje większy komfort psychiczny, kiedy u swojego boku ma partnera, osobę znającą ją najlepiej, która może jej towarzyszyć w tych trudnych dla niej chwilach.


Dokonanie wyboru czy chcesz odbyć poród sama czy ze swoim partnerem lub innym członkiem rodziny może być bardzo trudne. Należy się dobrze zastanowić, czy nie będziesz czuła dyskomfortu w tak intymnej dla ciebie chwili. Dlatego podstawowym warunkiem jest istnienie więzi i porozumienie pomiędzy partnerami. Oczywiście nie wszystkie kobiety chcą, aby w czasie rozwiązania towarzyszył im ktoś bliski. U niektórych osoba taka daje poczucie bezpieczeństwa, u innych wzbudza agresję. Wiele przyszłych mam woli po prostu przeżyć te chwile w samotności, gdyż nie chcą pokazać swojego bólu i cierpienia.

Istotne podczas wyboru pomiędzy porodem rodzinnym a normalnym będzie rozmowa z partnerem. Wielu mężczyzn swoją obecność przy ukochanej osobie bierze za coś normalnego. Dlatego podjęcie decyzji powinno być obopólne. Trzeba sobie zdawać sprawę, że ojciec dziecka ma prawo do uczestnictwa w rozwiązaniu, gdyż jest to także jego dziecko. Należy, więc to zaakceptować.

Jakie korzyści wynikają z porodu rodzinnego?

  • Pomoc podczas porodu. Zazwyczaj ojciec staje się pośrednikiem pomiędzy matką a położną. Jest to bardzo ważne, gdyż wsparcie emocjonalne ułatwia przebieg porodu oraz kontakt personelu medycznego z rodzącą.
  • Partner uczestniczący przy porodzie szybciej nawiązuje kontakt z dzieckiem. Przez co rodzi się w nim poczucie ojcostwa, czyli odpowiedzialności oraz opiekuńczości.
  • Często poród rodzinny wzmacnia więź pomiędzy partnerami, ze względu na łączące ich wspólne przeżycie przyjścia na świat długo oczekiwanego dziecka.
  • Widząc trud, jaki zadaje sobie kobieta w czasie wydania na świat dziecka, wzbudza w mężczyźnie szacunek do niej.
Jak można zauważyć istnieje wiele pozytywnych cech, które wiążą się z porodem rodzinnym. Nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale także i psychicznej. Mężczyźni uczestniczący przy porodzie zazwyczaj pełnią funkcje pomocnicze. Należy sobie zdawać sprawę, że często poród trwa wiele godzin. W tym czasie kobieta będzie przeżywać kryzysowe sytuację, które związane będą ze skurczami i towarzyszącym im bólem. Dlatego pomocna dłoń podczas zmieniania pozycji czy nawet zrobienie herbaty będzie bardzo pomocne. W wielu przypadkach partner zna kobietę najlepiej, wie jak ona reaguje na ból i jak jej w tym czasie pomóc.


Poza tym, w czasie kiedy pojawiają się skurcze ważne jest oddychanie. Przyszła mama mogła się o tym przekonać, w momencie kiedy uczestniczyła w zajęciach szkoły rodzenia. Zazwyczaj na takich zajęciach obydwoje rodziców otrzymują gruntowną wiedzę jak sobie radzić w czasie porodu. Jeżeli nie uczestniczyłaś w zajęciach pomoc partnera może okazać się zbawienna, gdyż najważniejsze jest oddychanie podczas skurczów. Mężczyzna będzie kontrolował czy prawidłowo oddychasz oraz w momencie bólu może posłużyć ci robiąc masaż okolic lędźwiowo – krzyżowych.

Podczas już rozpoczęcia rozwiązania partner będzie podtrzymywał ci głowę oraz stymulował do parcia. Kiedy już nadejdzie ten oczekiwany moment i dziecko będzie na świecie mężczyzna będzie mógł odciąć pępowinę. Sytuacja kiedy po porodzie dziecko położone jest na brzuchu mamy, jest najlepszym momentem z całej ciąży. Dlatego warto, aby twój partner mógł uczestniczyć w tej chwili radości.

Warto zaznaczyć, że poród rodzinny jest jedynie możliwy podczas porodu naturalnego. Zazwyczaj personel medyczny nie zgadza się na uczestnictwo partnera w czasie cięcia cesarskiego, gdyż jest to  normalny zabieg operacyjny. Kiedy istnieje zagrożenie ciąży, również nie jest wskazane aby mężczyzna brał udział podczas takiego porodu.

Nie ulega wątpliwości, że zapewnienie odpowiednich warunków podczas rozwiązania jest bardzo ważne dla kobiety. Dlatego weź pod uwagę możliwość uczestniczenia partnera w tym ważnym dniu.

Komentarze do: Poród rodzinny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz