Szukaj

Znieczulenie przy porodzie – jakie są jego rodzaje?

Podziel się
Komentarze0

Wszystkie kobiety z radością wyczekują dnia rozwiązania. Jednak myśl o związanym z nim bólu przyprawia o dreszcze. W sytuacji, gdy ból staje się nie do zniesienia, może pomóc znieczulenie. Jakie są jego rodzaje? Kiedy należy podać znieczulenie, a kiedy jest to przeciwwskazane?

Znieczulenie przy porodzie – jakie są jego rodzaje?

Trzeba wiedzieć, że w niektórych szpitalach znieczulenie jest płatne, jednak nie zawsze. Może też zdarzyć się tak, że zostanie ono podane za darmo, na prośbę pacjentki. Istnieją jednak sytuacje, w których znieczulenie jest konieczne, jest tak wtedy, gdy kobietę czeka przedwczesny poród, USG wykazało ciążę mnogą lub pozycja dziecka jest nieprawidłowa. Ponadto, znieczulenie jest zalecane przy nadciśnieniu tętniczym oraz problemach ze wzrokiem, które mogą spowodować odklejenie siatkówki.

Podanie kobiecie znieczulenia nie zawsze jest możliwe, w przypadku zaburzeń układu krzepnięcia, chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, niekontrolowanego krwawienia lub infekcji skóry w miejscu wkłucia cewki, znieczulenie jest niewskazane.

Rodzaje znieczuleń porodowych

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Jest to najpopularniejsza forma znieczulenia. Ból w dolnej części ciała zostaje zredukowany. Warto wiedzieć, że kobieta cały czas pozostaje przytomna i świadoma tego, co się wokół niej dzieje, dlatego może aktywnie uczestniczyć w porodzie. Znieczulenie zewnątrzoponowe można zastosować dopiero w przypadku regularnych skurczów i odpowiedniego rozwarcia szyjki macicy (3-4 cm).

Przed podaniem znieczulenia, kobieta musi przyjąć pozycję boczną i podkulić kolana do brzucha. Następnie, lekarz znieczula miejscowo skórę w okolicy krzyża i wkłuwa igłę, przez co wprowadza do przestrzeni zewnątrzoponowej silikonowy cewnik, przez który zostaje podany lek. Efekty są odczuwalne po 20 minutach od podania i utrzymują się przez 2 godziny. Jeżeli podczas tych dwóch godzin nie dojdzie do rozwiązania, to zostaje podana kolejna dawka leku. Skutkiem ubocznym tego znieczulenia może być wydłużenie czasu porodu, bóle głowy, nudności oraz problemy z oddawaniem moczu. Trzeba dodać, że znieczulenie zewnątrzoponowe nie ma żadnego wpływu na maluszka.

Leki przeciwbólowe

Leki podawane są za pomocą zastrzyku z pochodnymi morfiny (domięśniowo lub dożylnie). Ten rodzaj znieczulenia wpływa rozkurczowo na mięśnie, przez co kobieta może odetchnąć w I fazie porodu. Niestety, leki mogą wpływać negatywnie zarówno na matkę, jak i na dziecko, gdyż przenikają przez łożysko oddziałując na układ oddechowy malucha, u którego mogą pojawić się problemy z oddychaniem, ospałość, a także niechęć do ssania. Natomiast u mamy mogą pojawić się wymioty oraz stany depresyjne. Ponadto, kobieta może nie być w stanie współpracować podczas porodu.

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Ten rodzaj znieczulenia podawany jest w przypadku cesarskiego cięcia. Sposób podania jest podobny jak w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Kobieta całkowicie traci czucie od pasa w dół, nie odczuwa temperatury ani żadnego bólu. Pozostaje jednak świadoma. To znieczulenie również nie jest wolne od skutków ubocznych - mogą pojawić silne bóle głowy.

Znieczulenie miejscowe krocza

To znieczulenie pomaga zredukować ból w okolicach krocza – w momencie nacinania i szycia krocza. Lek znieczulający zostaje wstrzyknięty w okolicę nerwu sromowego.

Korzystać ze znieczulenia czy nie?

Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości każdej kobiety. Niektóre przyszłe mamy dobrze znoszą bóle porodowe, a z kolei inne trudno sobie z nim radzą. Dzieje się tak, gdyż progi bólu są różne.

Faktem jest, że strach i stres potęgują ból, dlatego niezwykle ważna jest edukacja przedporodowa. Gdy przyszła mama wie, że w każdej chwili może skorzystać ze znieczulenia, jej poziom stresu redukuje się, ponieważ czuje się bezpieczniej. W takiej sytuacji, prośby o znieczulenie występują rzadziej, gdyż próg bólu ulega zwiększeniu. Niezwykle istotna jest także profesjonalna opieka personelu medycznego.

Decyzja o podaniu znieczulenia należy do kobiety. Niewątpliwie pomaga zredukować ból podczas porodu, dzięki czemu przyszła mama może cieszyć się tą wyjątkową chwilą. Nie należy jednak zapominać, że każde znieczulenie niesie za sobą skutki uboczne.

Autor: Jagoda Marek

Komentarze do: Znieczulenie przy porodzie – jakie są jego rodzaje?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz