Szukaj

Jak przyśpieszyć poród?

Podziel się
Komentarze0

Książkowo poród powinien trwać około 40 tygodni. W praktyce waha się on o dwa tygodnie w jedną bądź w drugą stronę. Zwykle kiedy termin porodu (wyznaczony przez lekarza) minął większość kobiet zaczyna się niecierpliwić. Ma to swoje uzasadnienie w przypadku ciąży przenoszonej (powyżej 42 tygodni). Wówczas dziecko jest narażone na niedożywienie, bądź niedotlenienie. Na szczęście istnieje kilka sposobów przyśpieszenia porodu.

Jak przyśpieszyć poród?

Domowe sposoby na przyśpieszenie porodu

Do jednej z najpopularniejszych metod przyspieszania porodu zalicza się seks. Należy go unikać w okresie 6 tygodni przed planowanym porodem? Dlaczego? Głównie dlatego, że może się przyczynić do jego przyśpieszenia. W przypadku ciąży przenoszonej, ta kwestia nie jest już żadnym ryzykiem, a raczej skuteczną metodą. Hormon znajdujący się w nasieniu (prostaglandyna) przygotowuje szyjkę macicy do porodu. Kobiecy orgazm może pobudzić macicę do skurczów.

Innym stosowanym sposobem jest stymulacja brodawek sutkowych. Uwalniana wtedy oksytocyna przyczynia się do wywołania skurczy. - To prawdopodobnie jedyna skuteczna metoda - jak mówi profesor Jonathan Schaffir z Uniwersytetu stanowego w Ohio. Zwykle jednak czynność ta może się okazać nieprzyjemna, ze względu na nadwrażliwość kobiecych sutków w tym okresie ciąży.

Innym domowym sposobem jest ruch. Krótki spacer, dreptanie wokół pokoju, chodzenie po schodach, czy nawet umycie podłogi może pomóc ci w przyśpieszeniu przyjścia dziecka na świat. Dzięki ruchom miednicy, maluch układa się odpowiednio przed porodem, a uciskając szyjkę macicy, może go nawet przyśpieszyć. Ważne jednak, aby pamiętać, ze w tej metodzie nie należy przesadzać. Nadmierna aktywność fizyczna taka jak na przykład bieganie może również zaszkodzić.

Pomocny może się okazać także olej rycynowy. Przeczyszczając jelita, przyczynia się do ich pracy, a te mogą wywołać skurcze macicy. Innym specyfikiem jest także herbata z liści malin, wzmacniająca mięśnie macicy.

Czasem czynnikiem spowalniającym poród jest stres kobiety. Chwila relaksu w wannie, czy nad ulubioną książką może bardzo pomóc. Innym pozytywem w tej metodzie jest czas, który matka może poświęcić tylko dla siebie, bo prawdopodobnie to ostatnie takie chwile przed narodzinami dziecka.

Po 38 tygodniu ciąży możliwy do stosowania jest również wiesiołek (w kapsułkach, bądź w postaci tabletek dopochwowych).  Jego funkcją jest stymulowanie szyjki macicy.

W wymienianych metodach przyśpieszenia porodu pojawia się także akupunktura i akupresura. Czyli naciskanie punktów stymulujących mięśnie macicy (czubki kciuków i palców wskazujących, okolic wewnętrznych kostek).

Szpitalne metody przyśpieszenia porodu

Konsultacja z lekarzem jest konieczna w okresie 41 tygodnia ciąży, gdyż każdy kolejny dzień może się okazać zagrożeniem dla dziecka. Do szpitalnych metod wywoływania skurczy należy podawanie kroplówki z syntetyczną oksytocyną, żelu z prostaglandynami, hormonami które przyśpieszają dojrzewanie szyjki macicy. Do innych sposobów zalicza się masaż szyjki, oraz przebijanie pęcherza płodowego. Jeśli żadna z metod nie skutkuje w ostateczności stosuje się cesarskie cięcie.

Marta Laburda

Komentarze do: Jak przyśpieszyć poród?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz