Szukaj

Podział zadań przy porodzie

Podziel się
Komentarze0

Przy porodzie w szpitalu nigdy nie zastaniesz pozostawiona samej sobie. Łącznie z tobą pracować nad wydostaniem się maleństwa z twojego brzucha będzie tzw personel. Sprawdź czy wiesz ile osób powinno być w tym czasie na sali i jakie są ich obowiązki.

Podział zadań przy porodzie

Rozpoczęła się akcja porodowa...


Akcję porodową możesz uznać za rozpoczętą po odejściu wód płodowych. W szpitalu powinnaś się znaleźć, gdy skurcze macicy trwają ok. 30 – 90 sekund oraz ich częstotliwość wynosi 1 skurcz / 5 – 7 minut.

W zależności od szpitala pielęgniarki mogą skierować cię od razu do sali porodowej, w której odbędzie się cały poród, albo do takiej, gdzie spędzisz pierwszy okres porodu; w takim pokoju może przebywać kilka rodzących kobiet jednocześnie.

Kto i co powinien robić?

Położna

Na jednej zmianie w szpitalu są zwykle 2–3 położne, które zajmują się wszystkimi rodzącymi. Nie przydziela się jednej położnej na cały poród, chyba że wcześniej umówisz się z nią indywidualnie, ponieważ taka usługa jest odpłatna i dostępna tylko w niektórych szpitalach.

Położna pomoże ci przebrać się w koszulę i „rozgościć się” na porodówce. Następnie powinna zadać ci kilka pytań, założyć kartę szpitalną twojemu dziecku i zrelacjonować lekarzowi twój stan np. powie mu, jak zaawansowana jest akcja porodowa, który raz rodzisz itp.

Zapewne zapyta też czy chcesz mieć lewatywę. Jeśli wyrazisz takie życzenie, to ją przeprowadzi.
Pewnie już teraz, na początku porodu, położna założy ci też wenflon, przez który w razie potrzeby zostaną wprowadzane leki lub płyny fizjologiczne. Miękki wenflon pozostanie aż do końca porodu lub nawet dłużej, ale nie powinien ci w niczym przeszkadzać.


Pielęgniarka będzie obecna także podczas zaawansowanej fazy akcji porodowej. Będzie cię instruować kiedy masz przeć, badać, obserwować czy wszystko przebiega tak jak powinno i pomagać ci na wszelkie możliwe sposoby – tłumacząc, jak trzeba oddychać, masując, czy doradzać jaką pozycję powinnaś przyjąć. W razie potrzeby przetnie też krocze, by dziecko łatwiej mogło się wydostać.

Podczas rodzenia obecna też będzie druga położna, na bieżąco protokołująca przebieg porodu.


Po zakończeniu porodu umyją one maluszka, zrobią mu odpowiednie szczepionki oraz ubiorą go. Następnie oddadzą go tobie.

Lekarz


Po otrzymaniu wstępnych informacji o twoim stanie zdrowia od położnej, lekarz przyjdzie zbadać ciebie i dziecko, by mieć własną ocenę tego, co się dzieje. Jeśli I okres porodu przebiega w normalnym, niezbyt spiesznym tempie, lekarz nadzoruje go, ale nie jest stale obecny. Podczas jednej z jego wizyt możesz go poprosić o zrobienie znieczulenia. Jeżeli skurcze nie przybierają na sile wraz z twoją zgodą może on podać również zastrzyk z oksytocyny by przyspieszyć parcie.

Ginekolog


On nadzoruje poród i – w razie wystąpienia trudności – podejmuje decyzję o użyciu narzędzi położniczych np. kleszczy, próżniociągu lub wykonaniu cesarskiego cięcia. Założy on także szwy po zakończeniu porodu.

Położnik szpitalny


Od niedawna w porodach może uczestniczyć także położnik szpitalny, który zajmuje się tylko i wyłącznie odbieraniem porodów.

Neonatolog


Jego zadaniem jest zbadanie dziecka zaraz po urodzeniu. Musi on ocenić czy funkcje życiowe maleństwa są zachowane i czy nie posiada ono niewykrytych w czasie płodowym chorób.

Salowa


W większości szpitali obecna też jest salowa, która ma dbać o czystość. Jej zadaniem jest zmywanie krwi, usuwanie zanieczyszczeń itp.

Stażyści


Może się zdarzyć, że przy porodzie pojawi się także grupka stażystów uczących się zawodu. Będą oni obserwować pracę lekarzy.

Anestezjolog


Uczestniczy on zazwyczaj w porodach z cesarskim cięciem. Powinien zapobiegać ewentualnym komplikacjom oraz kontrolować natężenie bólu rodzącej.

Przy rodzeniu uczestniczy sporo osób, potocznie nazywanych personelem. Teraz wiedząc co powinni robić z pewnością dopilnujesz, by twój poród odbył się tak, jak należy. Od jakiegoś czasu istnieje opcja do wykupienia tzw. porodu rodzinnego. Oznacza ona, że przy rodzeniu dziecka na sali obecny może być także jego ojciec. Może on udzielać potrzebnego w tych chwilach wsparcia psychicznego.

Komentarze do: Podział zadań przy porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz