Szukaj

Nacięcie krocza w czasie porodu

Podziel się
Komentarze0

Nacięcie krocza u kobiety odbywa się w czasie porodu by ułatwić dziecku wydostanie się na świat. Nie zawsze to jednak ma miejsce. Zdarza się, że kobieta nie musi mieć wykonanego nacięcia. Jednak ocenia to dopiero położna podczas akcji porodowej.


Nacięcie krocza

Nacięcie krocza zazwyczaj jest robione aby zapobiec jego pęknięciu  podczas porodu. Kobieta sama może wcześniej wykonywać ćwiczenia oraz masaże, które powodują uelastycznienie tego miejsca. Spowoduje to, że w czasie wydostawania się główki dziecka zminimalizuję to ryzyko popękania krocza.

Jak wykonuje się nacięcie krocza?

Nacięcie takie jest wykonywane po tym jak rodząca mama dostaje środek znieczulający.  W momencie ukazania się główki dziecka, na szczycie skurczu porodowego zostaje wykonane małe nacięcie. Najczęściej jest one długości 2 do 3 cm i rozpoczyna się od dolnego bieguna pochwy i przebiega skośnie w kierunku pośladków. Jest to tzw. nacięcie pośrodkowo-boczne.


Istnieją również nacięcia boczne, jednak stosowane są rzadko, gdyż mocno krwawią i pozostawiają bliznę. Także nacięcia pośrodkowe w okolice odbytu jest sporadycznie używane, bo może grozić skaleczeniem odbytu. Jednak taka rana goi się szybko i bezboleśnie.

Pękniecie krocza

Najczęstsze pęknięcia zdarzają się od wejścia pochwy do odbytu. Mogą się pojawić pęknięcia w kierunku warg sromowych co jest dla kobiety niezwykle bolesne. Większość jednak takich przerwań tkanki goi się samoistnie i dość szybko. Gorzej jest z pęknięciami, które obejmują skórę i mięsień ściany pochwy oraz mięsień odbytu. Wtedy leczenie jest dłuższe i bolesne. Występują one bardzo rzadko dzięki temu, że położna  kontroluję akcję porodowa aby ich uniknąć.

Po porodzie kobieta z naciętym kroczem ma zakładane szwy aby umożliwić zagojenie rany. Popękane kroczę jest gorsze do zszycia niż nacięte, gdyż może występować w wielu miejscach i być postrzępione. W przypadku małych pęknięć na skórze szycie nie jest konieczne, gdyż goją one się same.

Komentarze do: Nacięcie krocza w czasie porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz