Szukaj

Zaglądamy w zęby Polaków

Podziel się
Komentarze0

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, ponad 40% Polaków powyżej 65 roku życia nie posiada już własnych zębów, 26% nie zgłasza się na wizyty kontrolne do stomatologa, a 43% odwiedza go tylko raz w roku. Z czego wynikają takie statystyki? W dużej mierze z naszej niewiedzy. Nie mamy bowiem świadomości jak często należy chodzić do dentysty, myć zęby oraz wymieniać szczoteczkę. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, Colgate prezentuje wyniki badań poświęconych higienie jamy ustnej Polaków i podpowiada jak prawidłowo dbać o uzębienie.


Ponad połowa Polaków uważa, że zęby należy myć po każdym posiłku. Dla 40% wystarczające jest czyszczenie ich rano i wieczorem. Tylko 3% ankietowanych nie wie jak często powinno je szczotkować, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Prawidłowa odpowiedź brzmi – co najmniej dwa razy dziennie.

Z kolei na pytanie dotyczące częstotliwości wizyt u dentysty, 80% odpowiedziało, że odwiedza go przynajmniej raz w roku, a 11% wówczas, gdy ma jakiś stomatologiczny problem. Optymalnie jest natomiast chodzić do dentysty raz na pół roku.

Z badania wynika także, że 43% z nas nie potrafi odpowiedzieć prawidłowo na pytanie co ile miesięcy należy wymieniać szczoteczkę. Ankietowani twierdzą bowiem, że można to robić np. raz na rok lub gdy szczoteczka całkowicie się zużyje. Prawidłowo powinno się ją jednak wymieniać co trzy miesiące.

Kompleksowa ochrona

Jak wynika z analizy Colgate nie wszyscy wiemy, że dbanie o zdrowie jamy ustnej to coś więcej, niż używanie pasty i szczoteczki do zębów. 14% ankietowanych wymienia mycie zębów jako jedyny element higieny jamy ustnej. Tylko 22% pamięta o czyszczeniu języka, a 35% używa płynów do płukania. Co ciekawe, 27% z nas zalicza do pielęgnacji zębów żucie gumy bez cukru. Wniosek jaki nasuwa się z analizy wyników badań jest następujący – korzyści kosmetyczne (np. odświeżenie oddechu przed śniadaniem) są ważniejszym powodem mycia zębów, niż aspekt zdrowotny.


A może już czas pójść do dentysty?

W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Colgate zachęca do udziału w bezpłatnym badaniu  stomatologicznym, które przeprowadzić można w jednym ze 130 partnerskich gabinetów w całej Polsce. Listę placówek, które włączyły się w akcję, można znaleźć na stronie Colgate na Facebooku (www.facebook.com/colgatepolska). Do 20 kwietnia 2013 roku w wybranym gabinecie można dokonać bezpłatnego badania stomatologicznego, bezpłatnej fluoryzacji (lakierowania zębów) oraz profesjonalnego czyszczenia zębów objętego 30% rabatem. Regulamin Akcji Program Ochrony Jamy Ustnej dostępny jest na stronie www.facebook.com/colgatepolska

Za pośrednictwem strony Colgate można też zasięgnąć opinii stomatologa, a także skorzystać z ankiety, która pomaga zdiagnozować problemy dotyczące higieny jamy ustnej.

Więcej informacji na: www.facebook.com/colgatepolska lub na stronie: www kuponycolgate.pl

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje profesjonalnej diagnozy postawionej przez stomatologa indywidualnie dla każdego pacjenta. Stosowanie produktów kosmetycznych nie zwalnia z obowiązku wizyt u stomatologa. Odwiedzaj swojego stomatologa przynajmniej dwa razy w roku.

Komentarze do: Zaglądamy w zęby Polaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz