Szukaj

Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że niektórzy są społeczenie nieprzystosowani

Podziel się
Komentarze0

Nie jest to jakaś wielka tajemnica, że wysokie ciśnienie krwi może zwiększyć twoje ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ale teraz naukowcy mówią, że nadciśnienie może również wpłynąć na to, w jaki sposób ludzie postrzegają emocje.


W nowym badaniu, opublikowanym w przeglądzie naukowym Psychosomatic Medicine, badacze odkryli, że ludzie z wyższym niż ciśnieniem krwi nie tylko mają problemy z przypisaniem emocji do fragmentów tekstów, które czytają, ale również mają problemy z rozpoznawaniem emocji, takich jak gniew, strach, smutek i szczęście na twarzach przedstawionych na fotografiach.

Zjawisko to jest fachowo nazywane „tłumieniem emocji”. Jest to rodzaj zredukowanej odpowiedzi, zarówno na pozytywne jak i negatywne wydarzenia w życiu, jak wyjaśnia główny autor badania James McCubbin, profesor psychologii na uniwersytecie Clemson University.

W poprzednich badaniach, ludzie z tłumieniem emocji wykazywali zredukowaną odpowiedź na stres i ból. Jak uważa profesor James McCubbin, gubienie wskazówek emocjonalnych to jak „życie w świecie maili bez emotikonów”. Dodajemy emotikony do maili, żeby pokazać naszemu odbiorcy, że żartujemy. Bez tego, ludzie mogliby źle zinterpretować naszą wypowiedź i wpaść we wściekłość.


W rzeczywistości, ludzie, którzy mają problem z dopasowaniem emocjonalnych sygnałów – zarówno werbalnych jak i niewerbalnych – do prawidłowego kontekstu, mogą mieć problemy ze zrozumieniem niuansów w konwersacji, co może prowadzić do niskiej wydajności w pracy, do problemów z komunikacją oraz do braku zaufania ze strony innych.


Kiedy tłumienie emocji dotyczy również emocji pozytywnych, ludzie ci mogą naprawdę nie być w stanie czerpać korzyści z hobby, z wakacji, a nawet ze wsparcia rodziny i przyjaciół, wyjaśnia profesor James McCubbin.

Dla celów omawianego tutaj badania, naukowcy poprosili 106 Afroamerykanów (kobiet i mężczyzn) w wieku średnio 53 lata, o ocenienie wyrazu twarzy i sentencji przy pomocy specjalnego wskaźnika, nazywanego Perception of Affect Test.

Ciśnienie krwi oraz inne wskaźniki dotyczące serca były mierzone stale w czasie trwania tego testu. Po skontrolowaniu dla medycznych celów, wskaźnika masy ciała BMI oraz stanu umysłu, okazało się, że ludzie z wysokim ciśnieniem krwi osiągnęli niższe wyniki, kiedy przyszło do rozpoznawania emocji.

Naukowcy podejrzewają, że wysokie ciśnienie krwi oraz tłumienie emocji mogą mieć coś wspólnego ze subtelnymi zmianami w funkcjonowaniu mózgu. Lekarstwa na obniżenie ciśnienia krwi mogą sprawić, że zdolność do czytania emocji u tych ludzi wróci na właściwe tory, mówi profesor McCubbin. Ale raczej nie spodziewałabym się, że stanie się tak w ciągu jednej nocy.

Aktualnie, profesor ze swoimi kolegami prowadzą badania mające na celu określić w jaki sposób tłumienie emocji może wpływać na podejmowanie ryzykownych zachowań. Uważamy, że ludzie ze stłumionymi emocjami mają problemy z rozpoznawaniem ryzyka i zagrożeń, stwierdza profesor James McCubbin. Co może właśnie sprawiać, że ludzie nie biorą na serio zaleceń lekarza odnośnie ćwiczeń i zdrowego odżywiania. A te dwa czynniki są niebędne dla obniżenia ciśnienia krwi. W ten sposób, koło się zamyka.

Komentarze do: Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że niektórzy są społeczenie nieprzystosowani

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz