Szukaj

Jedzenie na wynos podnosi ryzyko wysokiego ciśnienia krwi

American Journal of Hypertension opublikował pierwsze badania w historii pokazujące związek jedzenia na mieście z wysokim ciśnieniem krwi. Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie tętnicze, jest główną przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego.

Schorzenie może prowadzić do niewydolności serca, a nawet do jego zawału. Osoby z nadciśnieniem tętniczym są w większym stopniu narażone na ryzyko niewydolności nerek, tętniaka oraz udar mózgu.

Dotychczas przeprowadzane badania wykazywały, że jedzenie na mieście wiąże się z większym spożyciem kalorii oraz tłuszczów nasyconych i soli.
Aby zbadać, czy jedzenie na wynos może być związane z nadciśnieniem, naukowcy przebadali 501 osób pomiędzy 18. a 40. rokiem życia. Informacje zebrano na podstawie ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała (BMI), stylu życia, poziomu aktywności fizycznej oraz częstotliwości jedzenia na wynos.


Profesor Tazeen Jafar – autor badania – podkreśla, że dotychczasowe analizy skupiały się przede wszystkim na mieszkańcach Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Projekt przeprowadzony w Singapurze jako pierwszy skupia się z kolei na populacji azjatyckiej.

Autorzy badania zaznaczają, że to lekarze powinni doradzać młodym ludziom (zwłaszcza płci męskiej) optymalne zmiany żywieniowe, które w efekcie mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Tematem powinny zainteresować się również sieci restauracyjne odpowiedzialne za dostarczanie klientom wysokiej ilości soli oraz tłuszczów.

Opracowała: Klaudia Sokół

Komentarze do: Jedzenie na wynos podnosi ryzyko wysokiego ciśnienia krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz