Szukaj

Wyrzucenie peta w Paryżu będzie wkrótce kosztowało 35 euro

Podziel się
Komentarze0

Palacze, którzy wyrzucają wypalone papierosy na chodniki w stolicy Francji, będą wkrótce karani grzywną 35 euro. A to wszystko z powodu pewnej kampanii, której na sercu bardzo leży czystość ulic Paryża (Paris met les pollueurs à l'amende).Jest to środek, który na pewno nie spodoba się wielkiej liczbie palaczy, którzy wykonują ten gest z automatu: wyrzucenie peta na chodnik. Ale, kilka dni temu, władze odpowiedzialne za czystość miasta ogłosiły, iż każda osoba, która wyrzuci końcówkę papierosa w Paryżu na chodnik, zostanie ukarana wysokim mandatem.

Decyzję tę podjęto w ramach kampanii, która ma na celu walkę z osobami zaśmiecającymi ulice Paryża. Kampania zaczęła się we wrześniu 2011 roku i jej zadaniem jest troska o czystość chodników i ulic.

Pety to bardzo toksyczne śmieci, którym wiele lat zajmuje rozkład w środowisku. Jeden taki pet może zanieczyścić aż do sześciu litrów wody. Normalnie byłoby, gdyby ta postać zanieczyszczenia była prawnie karana, tak jak inne zanieczyszczenia, ale aż do tej pory potrzebna pewna tolerancja, ponieważ czekamy na pojawienie się miejsc, gdzie można zgasić papierosa, wyjaśnia rzecznik mera Paryża. Nasz przekaz jest taki: będziemy ścigać ludzi rzucających pety na chodniki, kiedy pojawiają się miejsca, gdzie można zgasić papierosy, a tak się stanie w ciągu kilku miesięcy.


Tego roku, w Paryżu ma zostać zainstalowanych od 15 000 do 20 000 takich „popielniczek”. Towarzyszyć im będą kosze na śmieci, w liczbie 30 000 w 2014 roku.

Na tę chwilę, jedynie 2 000 takich „popielniczek” publicznych pojawiło się na ulicach Paryża do dyspozycji palaczy.

Mandat antypetowy dołączył więc do innych aktów prawnych przeciwko zanieczyszczeniom, które ostatnio zostały opracowane we Francji (na przykład, dzikie składy odpadów wielkogabarytowych, niezbieranie odchodów po swoim psie, oddawanie moczu na ulicy).

W pierwszym semestrze 2011 roku 11 659 osób zostało ukaranych za przestępstwa wobec czystości. To o 8% więcej niż w pierwszym semestrze 2010 roku.

Komentarze do: Wyrzucenie peta w Paryżu będzie wkrótce kosztowało 35 euro

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz