Szukaj

Palenie papierosów a płodność mężczyzny

Od wielu już lat potwierdzone jest szkodliwe działanie nikotyny na organizm ludzki. Często mówi się, że kobiety w ciąży nie powinny palić. Niewiele jednak mówi się o wpływie palenia papierosów na płodność mężczyzn.

Palenie papierosów a płodność mężczyzny

Panuje powszechne przekonanie, że skoro to kobieta jest w ciąży, to mężczyzn nie obowiązują żadne rystrykcje, które miałyby ich powstrzymywać przed różnymi używkami. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, że zapłodnienie jest tak samo zależne od zdrowia kobiety, jak i mężczyzny.

Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak: nowotwory, choroby serca, czy też rozedma płuc. Znajdujące się w papierosach toksyny powodują, że może się pogorszyć zdrowie nie tylko poszczególnych narządów, ale możliwy jest wpływ na stan zdrowia całego organizmu palacza. Trzeba się też liczyć z pogorszonym stanem systemu reprodukcyjnego.

Wyniki badania na niepłodność

Aby głębiej przyjrzeć się temu problemowi, zostały przeprowadzone badania, które miały sprawdzić, czy istnieje wpływ palenia nikotyny na stężenie plemników, ruchliwość plemników oraz morfologię spermy.

Stężenie plemników

Badanie to sprawdza, jaka jest dokładna ilość plemników w danej odmierzonej ilości nasienia. Według przeprowadzonych badań wykazano, że stężenie plemników u mężczyzn palących papierosy było aż o 23% mniejsze niż u niepalących mężczyzn.

Ruchliwość plemników

Mowa tutaj o plemnikowej zdolności pływania. W przypadku trudności z prawidłowym pływaniem plemniki mogą mieć poważne problemy z dotarciem do jaj. U palących zanotowany został 13% spadek ruchliwości wśród plemników.

Morfologia spermy

Zajmuje się badaniem kształtu plemników. Jeżeli plemniki posiadają nieodpowiednie ukształtowanie to może to skutkować kłopotami z dopłynięciem do komórek jajowych i zapłodnieniem. Według lekarzy u osób palących częściej można spotkać nieodpowiednie ukształtowanie plemników.

Dopatrzono się również zaburzeń przy poziomie hormonów w organizmach palaczy. One także mogą wpływać na płodność.

Palenie a bezpłodność u mężczyzny

Trzeba jednak zaznaczyć, że palenie nie prowadzi do bezpłodności. Widoczne oddziaływania na plemniki i zaburzenia hormonalne nie mogą być na tyle duże. Płodność może zostać zmniejszona, ale nie wyeliminowana.

Jeżeli osoba paląca ma boryka się z problemami bezpłodności, to może zwiększyć szanse poprzez rzucenie palenia.

Wpływ palenia mężczyzny na płodność w rodzinie

Przeprowadzono badanie, które miało wykazać, czy palący ojciec może mieć wpływ na to, że jego dziecko będzie niepłodne. Lecz nie potwierdziły się te hipotezy. Wciąż jest jednak podtrzymywane większe ryzyko takich dzieci na wady wrodzone oraz na zachorowanie na raka.

Zauważony został wpływ mężczyzny palącego na swoją partnerkę. Jeśli kobieta jest narażona na bierne palenie ze strony swojego partnera, to może to spowodować u niej mniejszą płodność. Osoby palące powinny starać się palić w odosobnieniu.

Komentarze do: Palenie papierosów a płodność mężczyzny (2)

nalogowypalacz
nalogowypalacz 21-08-2014 15:41

Czy palenie zabija plemniki?

2

Nie bardzo wiem czy dobrze zrozumiałem, palenie zmniejsza ruchliwość plemników - tak wnyika z tego tekstu, ale czy to również chodzi o to, że palenie zabija całkiem plemniki? tzn. że przez palenie jest tych plemników mni... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze